17.4 C
Berne
lundi 15/07/2024

Legjislativi në Francë, kryeministri Gabriel Attal do të dorëzojë dorëheqjen të hënën në mëngjes

Paris, 7 korrik -Surprizë! Fronti i Ri Popullor vjen i pari në zgjedhjet legjislative, përpara Ansamblit të partisë presidenciale dhe Tubimit Kombëtar (RN). Ndiqni transmetimin tonë të drejtpërdrejtë. Kryeministri Gabriel Attal njoftoi të dielën në mbrëmje se do t’i paraqiste dorëheqjen presidentit Emmanuel Macron të hënën në mëngjes, pas zgjedhjeve legjislative që vendosën të majtën në krye, por tha se ishte gati të qëndronte në Matignon « për aq kohë sa e kërkon detyra ». do ta kërkojë atë” në kuadër të Lojërave Olimpike, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Zgjedhjet e Asamblesë Kombëtare në infografikë

Përbërja e Kuvendit Kombëtar do të vendoset këtë të dielë. E majta krijoi një surprizë duke dalë e para, sipas exit poll-eve, ndërsa partia presidenciale ishte ende duke humbur terren.

“Sonte, partia politike që kam përfaqësuar në këtë fushatë (…) nuk ka shumicë. Kështu, besnik i traditës republikane dhe në përputhje me parimet e mia, nesër në mëngjes do t’i paraqes dorëheqjen Presidentit të Republikës”, deklaroi ai në hapat e Matignon, duke theksuar se “asnjë shumicë absolute nuk mund të arrihet nga ekstremet”. kuptohet si Tubimi Kombëtar dhe France Insoumise.

Por ndërsa Franca “po përgatitet të mirëpresë botën pas disa javësh” për Lojërat Olimpike, “Unë padyshim që do të marr funksionet e mia për aq kohë sa të kërkohet detyra”, shtoi ai.

Derniers articles