17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Biden zgjedh ish-gjeneralin e zi në krye të Pentagonit

Lloyd Austin, një veteran i Irakut dhe Afganistanit, do të ishte ministri i parë afrikano-amerikan i mbrojtjes nëse konfirmohet për postin e tij nga Senati. Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka zgjedhur ish gjeneralin Lloyd Austin për të kryesuar departamentin e tij të ardhshëm të mbrojtjes, raportuan të hënën disa media amerikane. Ai do të bëhej, nëse konfirmohej nga Senati, udhëheqësi i parë afro-amerikan i Pentagonit, njfton gazeta zvcerane ne shqip « Le Canton27.ch »

Gjenerali i pensionuar 67-vjeçar i Ushtrisë luftoi në Irak dhe Afganistan përpara se të bëhej njeriu i parë me ngjyrë që drejtoi Komandën Qendrore të Ushtrisë Amerikane Joe Biden mund të zbulojë zyrtarisht emrin e tij të Martën, tha Politico, media e parë që zbuloi këtë zgjedhje. « New York Times », CNN dhe kanali ABC pastaj e konfirmuan këtë informacion.

Ekipi i Joe Biden ishte i heshtur të hënën në mbrëmje. West Point Joe Biden e njeh ish-gjeneralin Austin për punën me të kur, si nënkryetar, mbikëqyri zbatimin e vendimit të Barak Obamës për tërheqjen e 50,000 trupave amerikane nga Iraku në 2011. Nëse miratohet nga Senati, ish-gjenerali do të jetë i pari Afrikano-Amerikan që do të drejtojë ushtrinë e parë në botë, në të cilën komuniteti zezak përfaqësohet shumë. Ish komandanti i forcave amerikane në Lindjen e Mesme duket se është preferuar nga Michele Flournoy, e cila mund të ishte bërë gruaja e parë që drejtonte Pentagonin. Lloyd Austin mori drejtimin e Centcom nga Jim Mattis, i cili ishte ministri i mbrojtjes i Donald Trump nga 2017 në 2019.

Një i diplomuar në Akademinë prestigjioze Ushtarake West Point, ish-Gjenerali Austin shërbeu më shumë se 40 vjet në Ushtri, duke u ngritur nëpër radhë përpara se të merrte pozicione drejtuese. Ai u pensionua në vitin 2016, para se të transferohej në industrinë e mbrojtjes, si shumë nga paraardhësit e tij. Ai qëndron në bordin e drejtorëve të Raytheon Technologies. Ky pozicion i ka sjellë atij kritika nga disa përparimtarë. Konfirmimi nuk është marrë Por konfirmimi i tij nga Senati nuk është i sigurt: përfaqësuesit e zgjedhur të Kongresit dhe ekspertët e sigurisë kombëtare kanë folur kundër emërimit të tij, duke theksuar se pensioni i tij ishte më pak se 7 vjeç. Kongresi Amerikan, i cili mban kontrollin civil mbi ushtrinë, ka miratuar rregullore që përcaktojnë se një ish ushtarak duhet të dalë në pension për më shumë se 7 vjet për t’u bërë Ministër i Mbrojtjes.

Meqenëse ky afat nuk do të respektohet me Lloyd Austin, zyrtarët e zgjedhur duhet t’i japin atij një licencë. Ata e kishin bërë atë në 2016 për Jim Mattis, por në protestë. Dhe midis atyre që votuan kundër heqjes dorë ishin disa emra të mëdhenj në Partinë Demokratike, duke përfshirë kandidatët demokratë kryesorë Bernie Sanders, Elizabeth Warren dhe Cory Booker. « Kandidatura e tij nuk duhet të merret në konsideratë, as Mattis nuk duhet të ketë qenë, » shkroi të hënën Justin Amash i zgjedhur nga Konservatorët. “Personeli ushtarak i pensionuar kohët e fundit është i ndaluar me ligj që të zërë këtë post civil. Biden nuk duhet të jetë presidenti i dytë radhazi që shkel këtë standard ”.

« Unë nuk kam asgjë përveç respektit për Lloyd Austin, por zgjedhja e një gjenerali tjetër në pension kaq kohët e fundit që ai do të ketë nevojë për një shpërndarje nga Kongresi dërgon një mesazh shumë të keq, » shkroi Rosa Brooks, një ish-zyrtare e Pentagonit që jep mësim sot. ‘hui në Universitetin Georgetown.

Si « Amerika » Joe Biden, i cili do të marrë detyrën në Shtëpinë e Bardhë në 20 Janar, u tha gazetarëve të hënën se ai do të zbulonte zgjedhjen e tij për ministrin e tij të ardhshëm të mbrojtjes të Premten. Michèle Flournoy, 59, ish-numri tre në këtë ministri nën Barack Obama, deri më tani është shfaqur në krye të parashikimeve.

Ajo kishte marrë mbështetje të rëndë të hënën nga Demokrat Adam Smith, kryetar i Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve për Forcat e Armatosura, i cili vendosi që ajo ishte « larg personit më të kualifikuar për këtë post ». Por ish-ministrja e mbrojtjes u kritikua nga krahu i majtë i Partisë Demokratike, i cili e pa atë shumë afër industrisë së mbrojtjes.

Dhe parlamentarët dhe figurat publike të zeza i bënë thirrje Joe Biden që të emërojë më shumë Afrikano-Amerikanë në pozicionet kryesore të kabinetit. Joe Biden, 78 vjeç dhe nënkryetari i ardhshëm Kamala Harris, 56 vjeç, gruaja e parë me ngjyrë dhe personi i parë që mbajti zyrën, premtuan një qeveri që « duket si Amerika » me gjithë larminë e saj.

Derniers articles