12.5 C
Berne
mardi 21/05/2024

Kryetari i Veteraneve te UCK-se kercnon per vdekje kryeministrin e Kosoves Albin Kurti

Prishtine 30 gusht -Sapi ishte kthyer nga Forumi Strategjik i Bledit ne Slloveni i cili inkinfrontus me himologun evtij serbe, kryeministri i Kosoves ka marre kercninevper vdekje, njofton nga Prishtina korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch

Ne kohen kur ne Hage nga gjykata speciale po akuzon kreret e UCK-de per vrasje me motive politike te kundershtareve te tyre politik ne Kosove, dje kryetari i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku është intervistuar sot nga Policia, për deklaratën që bëri dje për kryeministrin Albin Kurti, me ç’rast tha se «më parë do ta vriste atë, sesa ta lëshonte Kosovën.»

Për këtë deklaratë, ka reaguar sot edhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca i cili është shprehur se e njëjta ka qenë kërcënim i hapur dhe si e tillë është e papranueshme.

Kercnimi per vdekje ndaj kryeministrit kosovare po denihet nga indtitucionet dhe mbare showeria kosovare dhe diaspore, perfshire edhe komunitetin kosovare ne Zvicer, shkruan gazeta Le Canton27.ch

Klinaku theksoi se nuk e ka në plan të japë dorëheqje, pavarësisht kërkesave që po i bëhen.

Dioas mediave kosovare qe ka shkaktusr rremuje ky kercnim per vdekje ndaj kryeministrit kosovare, Klinaku ka ndarë dje në rrjetin social në Facebook një bisedë që ka pasur me një votues të Kurtit, ku ndër të tjerash ka thënë se “më parë e vras Albin Kurtin sesa që ia lëshoj rrugën e iku nga Kosova”.

Sipas mediave kosovare autori i ketcnimit per vrasje mund te denohet deri ne dhjete vjet burg.

Albin Kurti i cili po ashtu ishte pjese e stafit te UCK-se sa eshte i kercnuar nga ekstrenistet serbe po aq edhe nga kindershtaret  (opozita) politkë ne Kosove.

Nuk eshte kjo hera e pare qe Albin Kurti edhte kercnuar per vdekje. Te njejtit njerez dikur kidhin kercnuar dhe i kidhin bere atentat oresifentit hidtrik te Kosoves Ivrahim Rugova

Derniers articles