20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Lugina e Presheves pjesë e procesit te dialogut në Bruksel ? Lajcak: Pasi ta kryejmë me serbët e Kosovës, do të merremi me shqiptarët e Serbisë

« Mund te ju them se raundi i ardhshem i bisedimeve ne Brukselit dhe heqja e masave të BE-se munde te ndodhe në shator, por kjo e tëra mvaret nga klima e takimi te ardhshem mes Kurtit dhe Vucicit.. » ka deklaruar Emisari evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak gazetarit shqiptar në Bled te Sllovenisë

Bled, 29 gusht -Diplomati sllovak ishte pjesë në Forumin Strategjik per dy dite rresht new  Bled të Sllovenise.  Në panelin e së martës “Ballkani Perëndimor: Gjithçka po ndryshon por gjithçka mbetet e njëjtë” ai tha se BE-ja është gati për anëtarësimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor për vitin 2030.

Kur do jetë Lugina e Presheves pjesë e procesit te dialogut në Bruksel ?

Emisari evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ne intervisten dhene për ATV dhe gazetne zvicerene Le Canton27.ch ka paralajmëruar nje turne te tij ne ballkan duke filluar me Beogradin (Vucicin)  dhe Prishtinen (Kurtin) per te vazhduar me lidere tjere.

Sipas Lajcak,  qëllim i kesaj vizite ne rajon ne mesine kesjam jave eshte për te mobilizuar palet per nje takim te radhës  te procesit të dialgut te Brukselit, ne patronazhin e BE-së.

Se kur do te zhvilléhet takimi i radhes mes Kurtit dhe Vucic, Lajcak përgjigjet « as vete nuk di, por mund tju them se jam i sigurt se muajin e ardhshem, për cka jemi duke punuar ne kete drejtim, duike pergatitur terrenin me autoritet serbe dhe kosovare.. »

Takimi Kurti-Vucic ne shtator

Se kur do te heqen masat e BE-së, Lajcak rreth kesjaj poyetje eshte treguar optimist, duke thenë « se kjo do te ndodhe shume shpjete, pos nuk mund ta them daten.. »

« Mund te ju them se raundi i ardhshem i bisedimeve ne Brukselit dhe heqja e masave të BE-se munde te ndodhe në shator, por kjo e tëra mvaret nga klima e takimi te ardhshem mes Kurtit dhe Vucicit.. » ka  deklaruar z.Lajcak  për ATV

Jane bere dhjete vite qe flitet për serbet e Koovës ne Bruksel, ju si e din, hiq ne sitaute t emire nuk jane as shptaret ne Serbi, Luginen Presheves qe per nga numri jane dy fiushe me shume se serbet ne Kosovë por edhe me te diskriuminuar., SDe kur BE do te merret me shqitaret entik ne Luginen e Presheves  ne fund z.Lajqak ka deklaruar « step by step zoteri gazetar, punet e mira behen dalngadal. Siq e dini aktualisht gjendemi ne vlugun e procesit e dialogut mes Kosoves dhe Serbise ne kete rast me minortetin serb ne Kosovë. Pasi ta kryejme me serbet e Kosoves,  do te merremi edhe me shqiptaret e Serbisë, me ata ne Luginën e Preshevës.. »

Do theksur se gajte qndrimit ne Bled, Lajcak  kya tauar, përveq krymnistrit Albin Kurtit edhe ministren  e Jashtme, Donika Gërvalla, pastaj homologu e saj serb Ivica Daçiq, kyemnistrtin e Mlaitr te Zi Dritan Abazovic etj..

I dërguari special Lajçak dje në Forumin e Bledit, ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Kosovës Kurti, që e ka vlerësuar si shumë të frytshëm dhe si përgatitje për takimin e radhës në nivelin e lartë.

Lajçak ka thënë se temë primare e bisedës në takimin me Kurtin ishte përgatitja e takimit të nivelit të lartë në kuadër të normalizimit të raporteve mes dy vendeve si dhe zbatimin e deklaratës evropiane të 3 korrikut.

Derniers articles