20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

E dhimbshme, kjo është vajza e re që humbin jetën tragjikisht në Kosovë, e hedhur nga kati i gjashtë i hotelit nga partneri i saj (FOTO)

Bernë, 4 gusht -Vdekja tragjike e se rese nga Argjentina (27) vazhdon te jete teme e mediave jo vetëm ne Kosovë dhe Zvicer, por edhe ne Argjentinë, prej nga ishte viktima e së martes se kaluar e cila ne orën dy të mëngjesit ishte hedhur nga kati i gjashte i nje hoteli ne Fushë-Kosovë nga një zviceran me origjine kosovare. Qysh dje dhe sot mediat argjentinase kane kuptuar rastin dhe kane mbushur faqet e para te gazetave te tyre, duke vajtuar jo vetem familja e viktimes, por mbare Argjentina bijen e tyre, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Berna.

Gjitha mediat e Argjentines të pikëlluara publikojne emrin dhe foton e bijës së tyre që humbi jetën tragjikisht në Kosovë

« Një e re argjentinase ka humbur jetën pasi ka rënë nga kati i gjashtë në Kosovë dhe partneri i saj zviceran me origjine kosovare i cili me pas është arrestuar.. » eshte ky titulli kryesor qe dominon ne mediat argjentiase duke ju referuar mediave zvicerane, për vrasjen tragjike te se resë e cila kishte shkruar neë dasmën e velluat te autorit të krimit. Mediatz argjentise flasin për tragedine duke publikuar fotot dhe emrin e te ndjerës María Clara Urdangaray. Per vdrekje e Marisë flasin ne gazeta dhe tv prinderit e saj te pikelluar dhe me sy të perlotur.

« Një 27-vjeçare argjentinase me emrin ka humbur jetën gjatë orëve të para të së martës së kaluar në Republikën e Kosovës pasi ka rënë nga kati i gjashtë i një hoteli. Për vdekjen e saj u arrestua partneri i të resë, një 31-vjeçar me kombësi zvicerane: hetuesit dyshojnë se ai e hodhi në boshllëk… » (Una argentina de 27 años murió durante la madrugada del martes pasado en la República de Kosovo tras caer desde el sexto piso de un hotel…) shkruan gazeta argjentiase « Infobae » duke cituar babain e saj se “kosovari ishte një femicid”,  përcjell Le Canton27.ch

Gjitha mediat ne Argjintine njftojne se « gjithçka ka ndodhur rreth orës 2 në një ndërtesë në qytetin e Fushë Kosovës, në lagjen e Prishtinës, kryeqyteti i vendit evropian. Viktima, e identifikuar si María Clara Urdangaray, ishte në dhomën që ajo ndante me partnerin e saj. Sipas shtypit vendas, dyshohet se në atë moment mes të dyve ka pasur një debat, pas së cilës e reja ka rënë në zbrazëti. »

Gjithçka ka ndodhur rreth orës 2 në një ndërtesë në qytetin e Fushë Kosovës, në lagjen e Prishtinës, kryeqyteti i vendit evropian. Viktima, e identifikuar si María Clara Urdangaray, ishte në dhomën që ajo ndante me partnerin e saj. Dyshohet se në atë moment mes të dyve ka pasur një debat, pas së cilës e reja ka rënë në zbrazëti, shrkuan « La Nations » duek ju referuar mediave vendore.

Gazeta tjeter argjentinase « Ellitoral » ka shkruar se “Kanë qenë bashkë për katër muaj deri në këtë fundjavë që ishte udhëtimi. Ata kishin udhëtuar në Kosovë për martesën e vëllait të këtij personi dhe duket se natën duhet të ketë qenë, nuk dihen rrethanat që ka ndodhur kjo gjë. u shkaktua”, tha burri dhe shtoi: “Është një femicide. Çifti i dyshuar, në një lloj diskutimi, e hodhën nga ballkoni dhe vdiq në spital.

Kush ishte María Clara Urdangaray, e reja e vrarë në  Fushë Kosovë nga partneri i saj te cilin babi i saj e quan « femicide »

María Clara është dërguar me urgjencë në Qendrën Klinike të Universitetit të Kosovës, ku ka ndërruar jetë nga plagët e rënda. Më pas, Drejtësia e Prishtinës i ka caktuar të dyshuarit masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji derisa po hetohen rrethanat e ngjarjes. Për Facundo, babain e viktimës, nuk ka dyshim se ishte një krim: “Është një femicid, e hodhën nga ballkoni”.

María Clara Urdangaray jetonte në Zvicër që nga muaji mars dhe ishte në një lidhje me një shtetase të lindur në Kosovë. Familja e viktimës pretendon se ishte një femicid dhe kërkojnë drejtësi. “Vajza ime kishte folur me nënën e saj dhe ajo e kishte përshkruar të dashurin si një tip femëror dhe shumë xheloz. Është një femicide, jam i bindur”, tha babai i të resë mediat e Buenos Aires.

“Ata na thanë se autopsia, procesi ligjor dhe ekspertiza do të zgjasin deri në 15 ditë”, shpjegoi Facundo Urdangaray, i cili njoftoi se po kërkojnë të riatdhesojnë trupin e tij në vend me ndihmën e Ministrisë së Jashtme.

María Clara ishte me origjinë nga La Plata dhe ishte transferuar në Evropë vitin e kaluar. Babai i tij saktësoi se ai udhëtoi për në Spanjë më 1 nëntor, “në kërkim të një të ardhmeje më të mirë”. “Ai jetoi në Barcelonë për dy ose tre muaj derisa takoi këtë njeri (të dyshuarin e arrestuar) dhe ata shkuan të jetonin së bashku në Zvicër”, tha Facundo për kanalin TN.

27-vjeçarja do të kishte komunikuar për herë të fundit me familjen të dielën. “Ajo na dërgoi video nga dasma, dukej mirë dhe e lumtur, nuk e kuptoj”, thanë ata. Bëhej e ditur se familja e mori vesh lajmin përmes një shoqeje që ajo kishte në Barcelonë.

“Ai nuk ishte shumë i sigurt se ishte vajza jonë dhe na njoftoi. Filluam të mësojmë dhe mbërritëm në Ministrinë e Jashtme që po përpunon gjithçka për ne, na trajtoi mrekullisht dhe po bën gjithçka që transferimi të bëhet sa më shpejt”, sqaruan ata për gazeten « Pagina12 »

Ndërkohë, Facundo Urdangaray, babai i së resë, tha për kanalin Todo Noticias se “ajo ka udhëtuar në Spanjë më 1 nëntor, ka jetuar në Barcelonë për dy ose tre muaj dhe ka takuar këtë person dhe kanë shkuar të jetojnë së bashku në Zvicër”.

“Është një femicid. Një partner i dyshuar i saj e hodhi nga ballkoni”, tha Facundo Urdangaray, babai i së resë. Dhe ai shtoi se tani po përpiqen ta riatdhesojnë trupin në Argjentinë me ndihmën e Ministrisë së Jashtme, megjithëse nuk do të jetë e mundur menjëherë. “Na kanë thënë se autopsia, procesi ligjor dhe ekspertiza do të zgjasin deri në 15 ditë”, tha ai.

Derniers articles