20.9 C
Berne
mardi 26/09/2023

Këshilli Federal miraton raportin për ushtrimin e të drejtës së votës nga jashtë

Bernë, 17 mars –Gjatë mbledhjes së 17 marsit 2023, Këshilli Federal miratoi një raport për ushtrimin e të drejtës së votës nga zviceranët jashtë vendit. Raporti ofron një pasqyrë të praktikës aktuale dhe tregon se shumica dërrmuese e zviceranëve jashtë vendit marrin materialet e tyre të votimit në kohën e duhur. Ai gjithashtu analizon përshtatjet e mundshme organizative dhe procedurale, njofton gazeta zvicerane ne ship Le Canton27.ch

Raporti « Ushtrimi i së drejtës për të votuar nga jashtë »: bazat, praktika aktuale dhe opsionet » i përgjigjet postulatit 20.4348 Silberschmidt, i cili udhëzon Këshillin Federal të shqyrtojë se si mund të dërgohet materiali i votimit në lidhje me zgjedhjet federale dhe dorëzimi i fletës së votimit. të thjeshtohet për zviceranët jashtë vendit.

Për përgatitjen e raportit janë shënuar afatet aktuale për dorëzimin e materialit votim për shtetasit zviceranë jashtë vendit. Për këtë qëllim, votuesve jashtë vendit në kantonet e Lucernit, Friburgut, Aargau, Ticino dhe Gjenevës iu kërkua të komunikonin datën në të cilën kishin marrë materialin e tyre të votimit për votën popullore federale të 28 nëntorit 2021. Rezultatet e sondazhit tregojnë se Shumica dërrmuese e zviceranëve jashtë vendit marrin materialet e tyre të votimit në kohën e duhur. Vetëm në vendet e largëta, si Australia, Zelanda e Re, Filipinet, Afrika e Jugut dhe Uruguai, zviceranët nga jashtë e kanë marrë votën me vonesë ose nuk kanë pasur kohë për të votuar.

Raporti analizon opsione të ndryshme që synojnë përshpejtimin e dorëzimit të materialeve të votimit, të tilla si përdorimi i korrierit diplomatik, dorëzimi paraprak ose dërgimi në një adresë në Zvicër. Ai arrin në përfundimin se votimi elektronik mbetet opsioni më premtues për lehtësimin e ushtrimit të të drejtave politike të zviceranëve jashtë vendit të prekur nga vonesat e postës. Vendimi i Këshillit Federal i datës 3 mars 2023 do të lejojë 3 kantone të kryejnë prova të votimit elektronik, me një elektorat të kufizuar, nga qershori 2023. Është në këtë drejtim që duhet të ecim përpara.

Zviceranët jashtë vendit mund të marrin pjesë në votimet dhe zgjedhjet federale, me kusht që të jenë të regjistruar në regjistrin e zgjedhësve të komunës së tyre të votimit, përkatësisht komunës së fundit të vendbanimit të tyre në Zvicër ose, nëse kjo nuk ndodh, komunës së tyre të origjinës. Gjatë votimit federal më 25 shtator 2022, 214,000 zviceranë jashtë vendit u regjistruan në një regjistër zgjedhësish.

Derniers articles

La Suisse est solidaire avec le Kosovo. Berne condamne l’assassinat du policier albanais par des gangs serbes. Elle exige la punition des auteurs de...

Berne, 25 septembre -Les criminels et les terroriste serb, des hommes armés retranchés dans un eglise (monastère) un policier tué: Un policier a été...

Zvicra solidarizohet me Kosoven. Berna denon vrasjen e policit shqiptar nga bandat serbe. Kerkon ndeshkimin e autoreve te ketij krimi

Bernë, 25 shtator -Vrasja e policit shqiptar, Afrim Bunjaku, nga Kosova në veri, nga bandat kriminale dhe terroristët serb po flitet nga mbarë komuniteti...

“Gjyshja lutej para një stalle”- Imzot Arjan Dodaj fjalim përpara Papa Françeskut

Rome, 25 shtator -Share Button Gazeta Blic Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv të Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit ka mbajtur një fjalim në Marsejë përpara Papa Françeskut.Papa...

FIFA dhe OKB (UNODC) rinovojnë Memorandumin e Mirëkuptimit për të larguar krimin nga futbolli

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino dhe drejtori ekzekutiv i UNODC-së, Ghada Waly vazhdojnë marrëveshjen. Të dy organet përsërisin vendosmërinë për të luftuar korrupsionin dhe...

Deputeti nga Gjeneva, Leonard Ferati per policin e vrare: Sot dite zie per «leutrimin» shqiptar Afrim Bunjakun, per dite te bardha per Kosoven!

Deputeti i kantonit te Gjeneves Leonard Ferati ne protesten e fundit para OKB-se ne Gjeneve Gjeneve, 25 shtator -Se shqiptaret jane shembull suksesi dhe integrimi...