4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Izraeli furnizonë Hamasin me armë dhe municion pavarësisht nga « lufta » mes tyre

Bernë, 30 janar -Për vite me radhë, Hamasi ka ndërtuar një arsenal armësh dhe eksplozivësh. Pjesa më e madhe e këtij arsenali u zhvendos nga Izraeli në Rripin e Gazës nëpërmjet rrugëve të ndryshme. Pavarësisht bllokadës izraelite, luftëtarët e Hamasit ishin në gjendje të armatoseshin rëndë për shumë vite. Analistët besonin se materialet e nevojshme për këtë qëllim ishin kryesisht kontrabandë në nëntokën e Rripit të Gazës. Por bashkëpunëtorët e shërbimit sekret izraelit tani kanë zbuluar se shumë nga pjesët erdhën nga vendi i tyre. Kështu raporton edhe “New York Times”, shkruajne sot mediat zvocerane, transmeton gazeta Le Canton27.ch

 Një arsye është se vetëm rreth 90% e municioneve shpërthejnë. Pjesa e mbetur prej 10% mbetet në tokë. Terroristët më pas mund të rikuperojnë pjesë të tyre dhe t’i përdorin ato për qëllimet e tyre. Reklamim Më shumë Informacion “Ata çmontojnë bombat që vijnë nga Izraeli” Këshilltari i policisë izraelite Michael Cardash shpjegon: « Ata kanë çmontuar bomba nga Izraeli dhe shumë prej tyre janë përdorur dhe devijuar për eksplozivët dhe raketat e tyre. »

Duke qenë se Izraeli përdor gjithashtu municione më të vjetra, shkalla e dështimit të bombave mund të jetë edhe më e lartë. Një oficer i inteligjencës izraelite e vlerëson atë deri në 15%. Trupat e Hamasit gjithashtu vjedhin armë nga Izraeli për t’i sjellë ato në Rripin e Gazës. Tashmë përpara 7 tetorit, izraelitët e dinin se mijëra plumba dhe qindra pushkë ishin vjedhur nga bazat izraelite të ruajtura keq.

Gjithashtu thuhet se mjetet shpërthyese janë futur në Bregun Perëndimor në këtë mënyrë. Më shumë sulme, pra më shumë armë Në një raport të konsultuar nga « New York Times », Shteti i Izraelit është i bindur: « Ne u ofrojmë armë armiqve tanë ».

Ndërsa Izraeli ka intensifikuar sulmet e tij në disa objektiva në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, ka të ngjarë që burimet e furnizimeve me armë të Hamasit gjithashtu të rriten. Brigadat Kassam, një krah ushtarak i Hamasit, kanë demonstruar tashmë, disa vite më parë, aftësitë e tyre në ndërtimin e armëve dhe prodhimin e municioneve. « Strategjia jonë synon të ripërdorë këto pjesë dhe ta transformojë këtë krizë në një mundësi, » shpjegoi një anëtar i Hamasit për Al Jazeera.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...