9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së shtetit shqiptar dhe 28 Nëntorin-Ditën e flamurit kombëtar. Keshtu edhe shqipatzret ne Zvicër (mbi 300 mije sisj) gjatë ukendit te fundit dhe sot kane mbajtur mbi 100 tubime festive ne gjitha kantonet dhe qytete e cila feste kombëtare bashkoi shqiptaret e te gjitha viseve. Pos neper ambasada, restaurante e shtëpi Dita e 28 Netorit mergimtaret ne Zvicer e kremtuan edhe ne shkolla, xhami dhe kisha, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Manifestimi per Diten e Flamurit ne Xhaminë e DITURIA në Gjenevë nisi me hymnin kombëtar duke eknfuar nga 300 burra me plisa te bardhë!

Aucune description disponible.Nje manifestim i tille mire i organizuar u mbajt dje ne xhamine e shqiptareve DITURIA në Gjenevë. Kjo festë kombëtar që u mbajt ne Gjenevë me rastin e 28 Nentorit lirisht mund te theni se ishte manifestim qendror me i miri, me i pergatituri ne Zvicer, madje edhe me mire se ambasadat tona ne ket vend! Themi keshtu sepse imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi, festoi Diten e Flamurit me 300 plisa në xhamine e Gjenevës, njfton gazeta zvcerane Le Canton27.ch 

Kishin nje program te pasur kulturor kombetar e fetar me lutje, pastaj recitale e fjalime per vlerat dhe mesazhet paqesore dhe patriotike nga pengamberi yne Muhammed deri tek heronjt tane Skenderbeu dhe Adem Jashari. Me pas referuesit folen për luften e lavdishme te UCK-së dhe heronje tane te renë për liri dhe pamvaresi!
« Për nderë të festës së flamurit shqiptar 28 Nëntori, Xhamia jonë Dituria Gjenevë festoi në këtë formë qe po e shihni edhe në disa nga fotografitë qe dëshmojnë atmosferën e cila mbretëroi, dhe e gjithë kjo ishte për shkakun e numrit të madh të vëllezërve dhe motrave qe morën pjesë, e ska dyshim që fëmijët të cilët u paraqitën me pjesë teatrale me lexim, vargje nga Kurani dhe hymnin kombëtar e me disa poezi… », tha per gazeten zvicerane Le Canton27.ch imami i xhamise se Gjenevës z.Rijad Aliu.
Me rastin e kremtimit te  Dites se Flamurit ne Gjenevë ishin shume mysafre sa nga Zvicra po aq edhe nga Kosova, si : Prof. Dr. Nuridin Ahmeti nga Prishtina (nga Instituti Albanologjik Prishtinë) i cili  shpalosi disa informacione në lidhje me kontributin e hoxhallarëve në qeshtjen kombëtare. Mysafiri i radhes ishte hoxha i njohur nga Drenica, Irfan Lika nga Glarusi, Fehim ef.Abazi etj si dhe media shqiptare dhe zvicerane.
Aucune description disponible.Për organizmin e mire të kesaj dite festive pjesemarresit falenderuen rolin dhe kontributin e Mr. Rijad ef.Aliu së bashku me Hafizen e nderuar Rejhane Asipi Aliu të cilët qëndruan gjtuhnje prabnë rinise qe ky program të percjell mesazhin e tij në formën më të mirë deri tek të gjithë bashkëkombasit tanë në Gjenevë dhe më gjërë.
Gjate ketij manifestimi u fol edhe per sukseset e mergimtareve si shembull integrimi ne Zvicer. Per gjitha keto te mire sikur imami ashtu edhe folesit tjere falenderuan Zvicren qe ju mundesuan shqiptareve jo vetem te fitojne buken , por edhe perspektiven e jetes si dhe abc-në e demokracise dhe tolerances!
Nese Manistiri njihet qyteti, burimi nga dolin alfabeti yne, atehere do thoshim Zvicra mbetet vendi ku shqiptaret paten fat të mesojne “alfabetin” e demokracise, tolerances dhe antiracizmit qe faktkeqeisht ende keto fonemene te urrejtjes gjenden tek disa vende koministe, sllave dhe tek disa albanofon në Kosovë e Shqipëri, ka shkruar ne fund gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Ne fund te këitj menifesti kombeztar qe zgjati tri ore, per mysafiret, reeth 500 pjsemarres, u shtrua dreke ku paten rastin te shijojne ushqimet, specialitet tona, që motrat tona dhe nanat shqiptare kishin pergatitur dhe sjellur ne baza vulletare për ndere te Dites se Flamurit -28 Nentor,it per te nderuar mysafiret.
Ne foto poshte: Redaktori i gazetes zviceran Le Canton27.ch me imamin e xhamise shqiptare ne Gjeneve Mr. Rijad AliuAucune description disponible.Peut être une image de une personne ou plus, personnes debout et intérieurAucune description disponible.Aucune description disponible.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...