7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e Menaxhimit të Paraburgimit (DMU) e KSC-së siguron mirëqenien e të paraburgosurve në një mjedis të sigurt dhe me të drejta të tyre për te kremtuar festat e tyre kombëtare apo fetare, thane sot për gazeten zvicerane në shqip Le Canton27.ch zyrtaret nga Haga.

Të pyetur se si ishte dita e sotme për ish-kreret e UCK-së  se a paten rastin ta festojne 28 -Nentorin që njihet nder shqiptaret si dite feste, Dita e Flamurit, zyraret nga gjakata e speciale jan e pergjigjur se Thaci, Selimi, Vesli, Krasniqi dhe te tjeret..kane festuar bashakrisht Diten e flamurit.

« Të paraburgosurve u ofrohet mundësia të kalojnë kohë së bashku dhe të festojnë festa dhe raste të veçanta në përputhje me rregullat dhe rregulloret e institucionit të paraburgimit… » ka thëne znj.Angela Griep, zëdhënëse e Dhomave të Specializuara të Kosovës për agzeten zvcerane Le Canton27.ch

Mesohet se ata sot kane pasur feste, kane uruar njëri tjetrin por edhe famillajet e tyre dhe miqte ne vendindje e me gjerë.

Pos festave ish-kreret e UC K-së kane mundesi te kalojne njedite plote aktivtete qofshin sportive dhe inteélektualée,. per t mos u shkeputur nga zhvillimet ne vendlindje dhe zhvillimet aktuale ne bote.

Sipas znj.Angela Griep « atyre u lejohet aksesi i përditshëm në ajër të pastër dhe ushtrime fizike, si dhe mundësia për të marrë pjesë në aktivitete të tjera të përshtatshme rekreative. Po ashut tyre ju lejohet të lexojnë dhe shkruajnë materiale dhe kanë akses në një bibliotekë që përmban libra, revista dhe gazeta në gjuhët e tyre amtare.. »

« Njekohsisht, atyre ju mundësohet  pjesewmarrje ne aktivitete të ndryshme sipas zgjedhjes së tyre, duke përfshirë sportin, lexim, shkrim, pikturë etj. Përveç kësaj, ata kanë akses në programet e radios dhe televizionit dhe mund të marrin pjesë në shërbimet fetare ose shpirtërore të disponueshme. » tha ne fund znj.Griep

Derniers articles

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...