2.1 C
Berne
mercredi 8/12/2021

Hapet një tjetër shkollë e gjuhës shqipe në Zvicër

Shkolla Shqipe në Zvicër vazhdon me hapjen e pikave të reja shkollore, këtë të shtune me datën 13 nëntor 2021 u inagurua një tjetër klasë e gjuhës shqipe në komunën Aigle, të Kantonit Wadt, të Zvicrës.

Në prag të festave të Nëntorit (Ditës së Alfabetit dhe Ditës së Flamurit) Shkolla Shqipe në Zvicër së bashku me prindërit shqiptarë edhe njëherë dëshmoi se prindërit shqiptarë janë të interesuar t`i dërgojnë fëmijët e tyre në gjuhën amtare.

Kësaj radhe ishte hapja e shkollës shqipe në Aigle, të Kantonit Wadt.

Prandaj kanë të drejtë të gëzohen nxënësit: Engjellusha, Elisa, Agnesa, Anisa, Andi, Klaydi, Blendi, Lorisi, Eliza, Adrijoni, Dea, Ardona të cilët filluan mësimet në klasën e mësueses Ardita Abazit.

Në ditët në vazhdim priten edhe nxënës të tjerë të regjistrohen në këtë pikë shkollore.Image

 

Derniers articles

Kekrohet mbështetje e mediave qe ju ka sjell telashe pamanedima!

Bernë, 6 dhjetor -Media po kalon një krizë të paprecedentë. Për të siguruar mbijetesën e tyre, popullit i kërkohet të votojë një paketë ndihme...

Zvicër, masa te reja të Covidit që duhet t’i dini, të ndërrmara nga autoritetet e Bernës nga kjo javë

Bernë, 76 dhjetor -Zvicra nga kjo javë ka nderramrur masa më ta ashpra kundër COVID-19, pasi qeveria po lufton për ta përmbajtur një valë...

Sot vazhdon samiti i Gjenevës mes Uashingtonit dhe Moskës. Në epiqender te bisedes Biden-Putin edhe Kosova dhe synimet e Rusisë në Ukrainë

Gjenevë/Washington/ Moskë -Pas takimimit te fundit “tête à tête” në Zvicër (16 qershor) te presidentit amerikan Joe Biden dhe atij rus Vladimir Putin ne...

Donika Tahirsylaj Alidemi, specialiste e parë të psikologjisë mjekësore ne Kosove!

Berne, 7 dhjetor -Qendrës Klinike Universitare të Kosovës i është shtuar për herë të parë një specialiste e psikologjisë mjekësore. Donika Tahirsylaj Alidemi, Msci...

Hapja e Zvicrës për punëtorë kroatë, ka gëzuar edhe mbi 30 mije shqiptare në Kroaci

Bernë, 6 dhjeter -Kroatët mund të vijnë lirisht në Zvicër për të punuar nga viti 2022 (Les Croates peuvent librement venir en Suisse pour...