21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Gjuajtja me revole e ushtarit kosovar qe godit me pahire dy kalimtarët, nuk ishte në drejtim të tyre. Ja cfare thotë nëna e të plagusurit serb

Prishtinë, 7 dhjetor -Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e së premtes së 6 janari në Shtërpcë të Republikës së Kosovës, incident ky i cili eshte denuar nga instiucionet vendore dhe ato nderkombëtare, shkruan nga Prishtina, korrespodenti i gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Zorica Stojanovic: Falemnderit Zotit djali im është mirë! Ja e verteta e incidentit për dy te rinj serbe ne Shterpc. Flet Zorica Stojanoviç, nëna e Stefanos 11-vjeçar që u plagos

Rasti në fjale nga disa media provohet t’i jepet kahje te ndryshme, qe nuk eshte cudi per mediat serbe dhe kosovare te cilat jane te prira per keto spekulime, duke i dhenë e kahje me motive politike ne kohen e acarimitt e mardhenieve mes Kosoves dhe Serbisë, duke e cilesuar incidentit here si « sulm » here si  e « qellimshme »

Ndryshe Serbia ket ngjarje duket sikur e kanë « mirëpritur » ende pa filluar hetimer mirë, end epa u ndriquar rastit mirë, filluan t ebehet propagandën si zakonisht duke akuzuar shqiptaret ose si «terroristë »  apo «sulmi në Shtërpcë është pasojë e politikës anti-serbe e Kurtit.. »

Siq kemi raportuar dje, me armë zjarri u plagosën dy persona të komuniteti serbë ne Kosovë. Njëri nga ta është femiu 11-vjeçar. Pas nje serish reagimesh, disa orë pas incidentit është deklaruar edhe nëna e 11-vjeçarit znj.Zorica Stojanovic. Ajo, nder tjera ka thënë se, ka dëgjuar se i dyshuari ka gjuajtur në asfalt me armë, teksa më pas plumbi ka goditur rastesisht fëmijën e saj…

Faleminderit zotit, si ka mundësi, janë mirë, as unë nuk e di se çfarë ka ndodhur, më kanë thënë vetëm se është plagosur, nuk dija si, çfarë… Rruga ishte e bllokuar, mezi dolëm.. Tashmë plaga është riparuar. Siç kam dëgjuar, fëmijët po bënin fotografi, të veshur me pemën e Krishtlindjes, ai burrë erdhi dhe qëlloi në asfalt rrugës, dhe plumbi ra me rikoshet në fëmijën tim” ka thëne nder tjera  per emdiat Zorica, nëna e djalit të plagosur, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ajo në fund ka shtuar se « falemdnerit Perendisë, gjendja shëndetësore e djalit të saj është e mirë… »

Jemi deshmitare, se pas luftës në Serbi janë vrarë dhe zhdukur mbi 20 shqiptare të Lugines se Presheves (Serbi Jugore) dhe deri tash akush nuk ështe arrestuar e as nuk është ndeshkuar?!..Madje nujk ka pasur as regime as nga BE e as nga mediat perenndimore..Por, megjithatë raportet, bashkejetesa vazhdon ne Luginen e Presheves  mes shqiptareve dhe serbeve pa barrikada, ka shkruar ne fund gazeta Le Canton27.ch

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...