0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Gazetat zvicerane per dramën e dhimbshme familjare në Pozhoran: Të gjithë qanë në ndërtesë!

Emocionet janë të mëdha në Villeneuve (VD) dhjetë ditë pas masakrës së një familjeje të tërë në Kosovë. Nuk kishte asgjë për të sugjeruar pergjakjen e pushimeve. Në hyrjen e banesës, fotot e dy djemve të vdekur dhe mesazhet e simpatisë të vendosura midis buqetave të shumta me lule, ka shkruar « Tribune de Geneve », transmeton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » 

De nombreux bouquets de fleurs ont été déposés sur le palier de l’appartement que louaient les trois victimes, au 2e étage de cet immeuble de Villeneuve.Varur në derë është një fanellë stërvitore nga Bayern Munich, klubi vendas Arber (23), mesfushor mbrojtës amator besnik në FC Villeneuve-Sports. Vaudois, vëllai i tij 19-vjeçar, Hamdi dhe nëna e tyre (48) u qëlluan për vdekje më 30 dhjetor në fund të ditës, në shtëpinë e dytë që 40-vjeçari sapo kishte ndërtuar në Kosovë. Mbetjet e babait të dy të rinjve ishin zbuluar në oborrin e pasëm të ndërtesës. Për policinë lokale, ishte një vrasje e trefishtë e ndjekur nga vetëvrasje, dhe 50-vjeçari ishte i dyshuari i vetëm.

Sipas mediave, cifti po kalonte një divorc në Zvicër, duke përforcuar tezën e vrasjes patriarkale. Në çdo rast, emri i burrit nuk figuron më në zilen e banesës së familjes Villeneuve, as në kutinë e letrave. Sipas informacionit tonë, vrasësi i pretenduar ishte zhvendosur midis 2018 dhe 2019 në një rreth tjetër të fshatit Vaud.

« Kishte një problem brenda çiftit, për çdo rast dy vjet », na bën të mbyllim. Një vrasës i pretenduar « shumë i qetë » « Unë kurrë nuk kam dëgjuar që çifti të grindet derisa të ndahen », nxorri portieri i ndërtesës ku familja kosovare ishte vendosur. « Njerëzit madje më kanë thënë se ata i panë të dy së ​​bashku disa herë verën e kaluar në pishinë. »

De nombreux bouquets de fleurs ont été déposés sur le palier de l’appartement que louaient les trois victimes, au 2e étage de cet immeuble de Villeneuve. Duke jetuar në kujtesë të kësaj kullë njëmbëdhjetë katëshe, burri kujton kur Arbëri dhe nëna e Hamdiut u transferuan për herë të parë në apartamentin në fjalë, ende një adoleshente: « Ishte mbi tridhjetë vjet më parë, me prindërit e tij dhe vëllezërit e motrat e tij « . « Kishte një problem brenda çiftit për të paktën dy vjet. » Një i afërm i ngushtë i familjes së shkatërruar « Ajo kishte marrë të njëjtin strehim dhjetë vjet më parë, me burrin e saj dhe bijtë e tyre ende të vegjël, » shpjegon portieri.

Kur dëgjuam lajmin javën e kaluar, të gjithë po qanin në ndërtesë, ishte vërtet e trishtueshme …  » I përshkruar si « shumë i qetë » dhe i rezervuar, « pa qenë i pakëndshëm », vrasësi i dyshuar kishte punuar për shumë vite në guroren Villeneuve – që ndodhej 1 km nga kjo kullë në rrugën Arvel – dhe më pas ato të Chablais fqinje.

Hetimi kosovar do të përpiqet të vërtetojë nëse masakra e kryer potencialisht nga patriarku ka të bëjë me kushtet e divorcit ndërsa po shfaqeshin. Dhe nëse 50-vjeçari mund të ketë arsye të fajësojë edhe fëmijët e tij të lindur në Vaud – të diplomuar, ndryshe nga ai -, ose nëse vdekja dhe / ose vetëvrasja e tyre nuk ishin planifikuar kur ai kishte blerë biletën e tij të avionit për në Prishtinë.La police judiciaire kosovare sur les lieux du drame, le 30 décembre 2020. L’épouse du tueur présumé venait de faire construire cette résidence secondaire dans la bourgade natale de son mari, au sud-est du Kosovo.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...