20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Ja kush e jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për udhëtimin pa viza për qytetarët që mbajnë pasaporta të Kosovës.

Kosova, aktualisht, është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, qytetarët e të cilit nuk mund të lëvizin lirshëm në këtë zonë. Liberalizimi i vizave do t’u mundësojë qytetarëve të Kosovës të udhëtojnë lirshëm në atë që njihet si zona Schengen, e që përbëhet prej 26 shtetesh evropiane, shkruan nga selia e BE-së ne Bruksel gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gazetari i njohur shqiptare n, ne organizatat nderkombëtare Nefail Maliqi ka mirëpritur lajmin e pajtueshmërisë që u arrit sot në Bruksel në takimin e ambasadorëve të BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën. Sipas tij « punet e mira shkojne dalngadale.. »

« Sikur rrenat ehde rpemtimet e veropianeve e kane fuindin e vete…sepe edhe ata akne marre, ne këtë shekull nuk mund ta mbanjne te izoluar nje popull, ne kete rast qytetaret e Kosovës.. » ka shkruar kolegu Nefail Maliqi, kryredaktori i gazetës zvicerane Le Canton27.ch iu cli i pari ka dhene lajmin ngha Brukseli që BE ka va vendosur që « Qytetarët e Kosovës udhëtojnë pa viza më së largu nga 1 janari 2024.. »

Lajmin ia konfirmoi e ngarkuara per ceshtje e liberalizimit te vizave ne (press BE) Anitta Hipper e cila ju eshte drejtuar kolgut tone me fjalet « z.Maliqi kame nje lajm te mire per ju, për gazeten e juaj sidomos per qytetaret e Kosovës të cilet pas 1 janari 2024 pa viza.. »
Me konkretisht Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian sot ne oret e paraditës kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për udhëtimin pa viza për qytetarët që mbajnë pasaporta të Kosovës.

Komisioni Evropian konfirmoi sot se Kosova i ka përmbushur dy kërkesat e mbetura për liberalizimin e vizave.

« Kosova ka bërë progres tejet të rëndësishëm në të gjitha stacionet e kushteve për liberalizmin e vizave përfshirë edhe fushat e sigurisë së dokumenteve, kufijve, migrimit, rendit publik, dhe të drejtat fondamentale lidhur me lirin e lëvizjes. Në bazë të këtyre rezultateve, Komisioni kishte propozuar heqjen e vizave për kosovarët… » ak thne znj. Anitta Hipper e ngarkuara per ceshtje e liberalizimit te vizave ne press BE.

Rregullat do të lejojë kosovarët që të udhëtojnë pa viza në BE për një periudhë 90 ditore në çdo cikël 180 ditor. Nën pozitën e Këshillit, Sipas qëndrimit të Këshillit, përjashtimi nga kërkesa për vizë do të zbatohet nga data e fillimit të funksionimit të Sistemit Evropian të Informacionit dhe Autorizimit të Udhëtimit (ETIAS) dhe në çdo rast jo më vonë se 1 janari 2024.

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...