18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua Lipa merr pasaportën shqiptare. Këngëtarja ka lindur në Londër, vajza e madhe e prindërve shqiptarë kosovarë. Presidenti shqiptar e nderon për angazhimin e saj social dhe sukseset e saj ndërkombëtare shkruan gazeta zvcerane ne shqip Le canton27.ch duke ju referuar mediave zvcerane (Blick, 20Minutes, Tribune de Geneve..) dhe tv vndore.

Dua Lipa: Është një nder i madh per mua!

Ylli i popit, Dua Lipa, kënaq fansat në mbarë botën me shfaqjet e saj live. Tani fituesja e Grammy-t ka marrë një nderim krejt tjetër. Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka njoftuar në Twitter se ka marrë nënshtetësinë shqiptare. “Ajo na bëri krenarë me karrierën e saj ndërkombëtare dhe angazhimin e saj social”, shkruan ai. Ai ka postuar edhe foto që tregojnë dorëzimin e dokumentit.

Këngëtarja në të kaluarën u ka kërkuar mbështetësve të saj në Kosovë që të votojnë dhe ka avokuar për qasje më të lehtë për qytetarët në vizat e BE-së. Me organizimin e Festivalit Sunny Hill, ajo gjithashtu siguron që yjet botërore si Diplo dhe Miley Cyrus të japin koncerte në Prishtinë.

Edhe Dua shpreh gëzimin e saj për nderimin e veçantë. Në Instagram ajo ka postuar një video ku bën betimin përpara kryebashkiakut të kryeqytetit shqiptar, Tiranë. Në dorëzim ishin të pranishëm edhe motra e saj Rina, vëllai Gjin, babai Dukagjini dhe nëna Anesa. Babai i saj është modeli muzikor i Duas. Ai ishte këngëtari kryesor i rok grupit kosovar Oda

Derniers articles

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...