2.4 C
Berne
lundi 6/02/2023

Gazetat zvicerane: Dua Lipa, Ylli botëror i muzikës nga Kosova merr pasaporten shqiptare.

Berne, 28 nentor -Këngëtarja britanike Dua Lipa tashmë ka nënshtetësi shqiptare. Këtë ia ka paraqitur presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj. “Ajo na bëri krenarë”- Dua Lipa merr pasaportën shqiptare. Këngëtarja ka lindur në Londër, vajza e madhe e prindërve shqiptarë kosovarë. Presidenti shqiptar e nderon për angazhimin e saj social dhe sukseset e saj ndërkombëtare shkruan gazeta zvcerane ne shqip Le canton27.ch duke ju referuar mediave zvcerane (Blick, 20Minutes, Tribune de Geneve..) dhe tv vndore.

Dua Lipa: Është një nder i madh per mua!

Ylli i popit, Dua Lipa, kënaq fansat në mbarë botën me shfaqjet e saj live. Tani fituesja e Grammy-t ka marrë një nderim krejt tjetër. Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka njoftuar në Twitter se ka marrë nënshtetësinë shqiptare. “Ajo na bëri krenarë me karrierën e saj ndërkombëtare dhe angazhimin e saj social”, shkruan ai. Ai ka postuar edhe foto që tregojnë dorëzimin e dokumentit.

Këngëtarja në të kaluarën u ka kërkuar mbështetësve të saj në Kosovë që të votojnë dhe ka avokuar për qasje më të lehtë për qytetarët në vizat e BE-së. Me organizimin e Festivalit Sunny Hill, ajo gjithashtu siguron që yjet botërore si Diplo dhe Miley Cyrus të japin koncerte në Prishtinë.

Edhe Dua shpreh gëzimin e saj për nderimin e veçantë. Në Instagram ajo ka postuar një video ku bën betimin përpara kryebashkiakut të kryeqytetit shqiptar, Tiranë. Në dorëzim ishin të pranishëm edhe motra e saj Rina, vëllai Gjin, babai Dukagjini dhe nëna Anesa. Babai i saj është modeli muzikor i Duas. Ai ishte këngëtari kryesor i rok grupit kosovar Oda

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...