16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Shqiperia jo…Zvicra po, kualifikohet në finalen e Eurovizionit 2022

Mbrëmjen e së martës, kandidati zviceran dhe titulli i tij « Boys Do Cry » bindi jurinë dhe publikun për të hyrë në fazën tjetër të Konkursit Evropian të Këngës, njfton agzheat zvicerane Le Canton27.ch

Marius Bear kualifikohet në finalen e Eurovizionit: ‘Jam i mërzitur’

“Jam shumë i mërzitur. Ëndrra ime është realizuar. Jam i lumtur dhe përshëndes të gjithë ata që më kanë mbështetur. Faleminderit Romandëve”, tha Marcus Bear, i kualifikuar për në finalen e Eurovizionit të martën. “Tani do të pi, është ora 1 e mëngjesit. Për pjesën tjetër, është e rëndësishme të qëndrojmë të fokusuar sepse mendoj se jemi vetëm në 60% të potencialit të këngës. Kur dëgjova emrin tim, fillova të shkatërroj dhomën e gjelbër dhe rrëmbeva një shishe shampanjë”, na tha ai kur mbërriti në hotelin e tij.

Këngëtarja e parashikoi një muaj më parë: “Do të më shihni në finale!” Appenzeller bindi jurinë por edhe publikun me titullin e tij “Djemtë qajnë”, këtë të martë më 10 maj në PalaOlimpico në Torino. Një pjesë që bie në sy nga të tjerat e mbrëmjes. “Ky konkurs njihet për aftësinë vokale dhe koreografinë mbresëlënëse. Ka një anë mjaft komode dhe intime të pjesës sime.

Dua t’i jap publikut këtë moment disi të Disney-t, të pezulluar në kohë. Bota ka nevojë për të tani”, tha ai më herët sot.

Appenzeller zgjodhi gjithashtu disa ndryshime në melodi gjatë performancës së tij. Një zgjedhje e guximshme që dha rezultat. Duhet thënë se vënia në skenë ishte veçanërisht prekëse. Marius Bear u kualifikua në finalen e Eurovizionit dhe pati pak pezullim të martën. Vërtet emri i tij doli i pari.¨

Ky është edicioni i tretë radhazi që vendi ynë arrin të kalojë në finale. Kombet e tjera që do ta gjejnë artistin 28-vjeçar janë Islanda, Armenia, Lituania, Norvegjia, Moldavia, Ukraina, Portugalia, Greqia dhe Holanda. Shihemi të shtunën për të zbuluar se kush do ta pasojë Måneskin.

Më poshtë lista e plotë e vendeve të kualifikuara
Zvicra
Armenia
Islanda
Lituania
Portugalia
Norvegjia
Greqia
Ukraina
Moldavia
Holanda

Shqipëria nuk shkon në finalen e ‘Eurovision’

Ronela Hajati me këngën e saj ‘Sekret » ka çelur natën e parë të festivalit më të madh muzikor Europian, por arriti të kualifikohej.

Spektakli filloi në orën 21:00 , drejtpërdrejt nga Pala Olimpico Arena në Torino, Itali ku mikpritësit ishin Mika, Laura Pausini dhe Alessandro Cattelan. Të enjten, gjysmëfinalja 2 do të gjejë 10 kualifikueset e fundit nga 18 këngë.

Shqiptaret nuk po mbushen mend, nuk po kuptojne një gjë, se me cullakhane as me « vampira » nuk fitohet, por me zë, sepse Evropa eshte deshur shumë me herët oj shqipe!..
Vjet deshtoi Anxhela Peristeri me « karama » ne Eurovision 2021 gati e zdeshur, po ashtu sivjet deshtoi kjo tjetra Ronela Hajatit me ‘Sekretin’ dhe nuk shkoi në finalen e « Eurovision » 2022 nje gje pritur dhe e ditur! Pra, dicka nuk eshte ne rregull, kur nuk shkon nuk shkon!, ka shkruar gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Zvicra e para, shkoi, u kulifikua, gazeta zvicerane kane shkruar: Eurovision Song Contest – plot ngjyra, me zë të lartë dhe të egër, japin edhe foto gati porngarfike te kendetareve shqiptare. (Eurovision Song Contest – bunt, laut und wild)
Prognose: Sex sells – wenn dieses Motto gilt, kann Ronela Hajati für das Finale am Samstag planen. Ihre Show ist aufreizend, es wird viel getanzt und trotzdem (Prognoza: Seksi shet – nëse kjo moto vlen, Ronela Hajati mund të planifikojë finalen e së shtunës. Shfaqja e tyre është provokuese, ka shumë kërcim)

 

Derniers articles