17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Humb jetën një zviceran (30) në Shqiperi

Tiranë, 10 maj -Sot ne oret e mesditës ka humbur jeten tragjikisht një turist zviceran (30) në Luginën e Valbonës. Ai shoqerohej me një 29-vjeçare po ashtu zvicerane, njofton nga Tirana korrespondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise shqiptare.

“Lugina e Valbonës”, ndodhet në Qarkun e Kukësit dhe në rrethin e Tropojës, 25-30 km në veriperëndim të qytetit Bajram Curri ose 240 km. larg kryeqytetit shqiptar, Tiranes.

Mesohet se turistet zvicerane jane ngjitur në një shkëmb të lartë, por për shkak të borës se madhe dhe ngrices, i riu ka rrëshqitur dhe ka rënë në një humnerë prej mëse 70 metrash.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar se banoret e zonës ishim te paret qe njoftuan organet e rendit për aksidentin. Mesohet se grupi ne këte zone perbehej  prej katër turisteve, që më pas dy prej tyre janë ndare nga grupi që duket se kishin humbur rrugën, te cilet me pas perfunduan tragjikisht, pas njeri nga ta kishte rene ne humnerë.
Për fund gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka perkujtuar se mu ne këtë vend ne Luginen e Valbones brendy dy vitesh kane humbur jetën disa turiste dhe vendor. Nje 56 vjeqare austiake kishte humbur jeten para tri vitesh duke rënë po ashtu në një humnere prej 80 metrash thelle ne Qafë të Valbones. Do perkujtuar, incidentit e 2 qershorit te vitit te kaluar kur banoret shqiptare shpetuan jetern e nje turiste zvicerane sot e cila me shume se tri orë ishte bllokuar në dëborë në Qafën e Valbonës (265 km larg kryeqyteti shqiptar-Tiranës) qe njihen si Alpet e Shqiperisë

 

Derniers articles