19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Cila këngëtare e njohur shqiptare në Amerike konsiderohet sot patronja më seksi që udhëheq 30 punëtorë?

New York, 25 dhjetor -Valbona Peraj është një nga këngëtaret mjaft te peqlyera dhe te njohura shqiptare me emër qe nga shume kush krahason here e me Patricai Kas e here me Merylin Monron.. e cila ka zgjedhur një tjetër “planet” për të ndërtuar karrieren dhe perspekiven e saj. Ajo tregon se ju ka kthyer biznesit muajve te fundit e cila drejton nje restaurant luksoz ne New York « Moo moo’s Italia Steakhouse » me 30 punëtorë, e cila po ashtu ka ne proces një biznes tjetër veç këtij që ka dhe se e gjitha kjo sakrificë ka qenë për djalin e saj, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sot Valbona Peraj këngëtare, kompozitorja dhe autorja e shumë këngëve tashme ka vazhduar karrieren ne biznes. Ajo qe 7 muaj drejton restaurantin e njohur Moo moo’s Italia Steakhouse me mbi 30 punëtore në Cresskill të New Jersey ne SHBA.

Valbona Peraj: Ne Amerikë ja nisa nga zero. Ne aeroportin e Tiranes hudha ne mbeturina gjithecka, mora me vete vetem dy gjëra te bukura dhe te vlefshme: Djalin tim dhe dashurine time për Shqiperinë!

Zonjusha Peraj vjen në këtë intervistë eksluzive per gazeten zvicerane Le Canton27.ch me një rrëfim interesant për jetesën e saj të re në Amerikë. Ajo flet për arsyet që e çuan drejt një kontinentit me te madh dhe fuqishem ne bote, aktivitetet ne profesionin e saj jo vetem ne muzike por tash edhe ne fushen e biznes, se ciles kjo e fundit ju ka bëre tashme profesion, por duke mos lene anash asnjehere muziken.

Se si u mbush mendja ta le Shqipërine dhe te ia mesyej Amerikes se larget,  fillimisht bashkebiseduasja jone për gazeten zvicerane Le Canton27.ch thote se  « Asnjehere ska qene endrra ime Amerika, atje kishe diplomuar, kisha nje pozicion te mire ne qeveri dhe nuk e kisha edhe aq punen per t’i marrur si thone valigjet, rrugen e kurbetit. Por ja nganjehere koha, jeta ta imponon dhe sot gjendem ketu ne Amerike. Këtu jam qe gati 5 vite. Ne fakt, para se te merrja rrugen per US-a punoja ne Ministrin e Transporteve, pashe qe nderrimet politike ne shqiperi prekin si gjithmone popullin e jo pushtetarin, duke u perballuar cdo dite me probleme ne vendin e punes ku merrja cdo dite presione qe te jepja doreheqje apo duke u perballur me manjak e pisa te pushtetit vendosa te provoj per here te pare rrugen e emigracionit duke menduar qe ketu ti jap djalit tim nje te ardhme me te mire dhe te sigurt, pse jo edhe vetes sime. »

Se si po e pret ky nderrim i motmoteve kengtaren tone ne Amerike tash edhe nje biznesmene e suksesshme shembull integrimi ne SHBA, ajo ne vazhdim tregon se « Ky fund viti me ka zene sivjem me shume e angazhuar ne fushen e biznesit se sa ne ate te muzikes edhe pse muziken e kam ne zemer dhe nuk do e le dot, meqe me te jam rritur dhe kam kujtime te mira te jetes sime qe bera nje karriere te bujshme, koxha te mire qe kam nxjerrur shume kenge dhe spote.. »

Sa sa i pedngon Shqiperia Valbona Peraj shton se « Ne aeroportin e Tirane  gjithecka kam hedhur ne plehra diplomen, mirënjohjen, madje edhe foto dhe ditaret qe mbaja..Aty lash gjithecka, pervec dashurise per atdhun tim-Shqiperinë dhe djalin qe e mora me vete dhe i  ruaj, perkujdesem dhe i mbaj ne zmer dite e natë!  Muajt e pare deri sa zura vend, deri sa u integrova mire kam larë rrugët e Amerikës me lot, por ia dola. Më mungon Shqipëria. Nostalgjia per famaljen, dihet, por edhe per te afermit miqt e shoket dhe shoqet. T’ju thjem te drejtën ketu në Amerike kam filluar nga zero. per djalin tim kam qene her enene e herae baba.. Paralel biznesit dhe muzikes, merrem edhe me aktivitete te lira, si me lexim te librave  por edhe me organizime meqe jame anetare e shoqates « Vatra » e cila po ben nje pune te madhe ketu ne Amerike ne sensiblizimine ceshtjes sone kombetare me kogresem, senator e autoritete tejra te larta  ne steit deparartamentin amerikan. »

Punrtoret, klientet flasin fjale te mira per Vlabona Peraj si engetare por edhe si je femer e bukur, sharmante dhe elegante e cila ne Amerike konsiderohet si kengetarja me e bukur dhe patronja me seksi ne biznesin shqiptar, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Arti, muzka eshte pasion por jo edhe profesion. Ne fakt dikur e kisha edhe profeson, por tash kane ndryshuar rolet qe kur kam hapur biznesin ne resaturantin tim, qe po pres te hap edhe nje bizens tjeter. Aktualisht kam nje ekip prej te mrekullueshem 30 puntorer vakza dhe dejme te shkelqyeshëm ne kuzihne dhe resaruante ne sherbim ku pjesa dermuese (90 %)  te stafit janë shqiptarë. Doren ne zmer,  na ka penguar nje qik pandemia sikur qe ka goditur gjthe gastonomine ne bote, por mbetemi me shprese qe t’i rikthehemi jetës normale.

Gazetari: Bona pse spo martohesh, dukesh e re ende? Valbona Praj: Nuk po kam kohë mu martu! 

Valbona u shpreh se është krenare që shqiptarët kanë ecur përpara në shumë vende në botë por i vjen keq që shqiptarët nuk e duan njëri tjetrin. Ndërsa sa për fundvitin ajo tregoi se është e hera e parë që do ta kaloj brenda vendit.

Sa për jetën private Valbona due qweshur thote se nuk po kam kohe me u martu dhe për shkak të angazhimeve të saj ajo ende nuk ka gjetur dashurin e jetës.

Rrte kesaj Volboene  e kemi pyetur ned fund: Kemi lexuar dikund se vajzat e bukura kryesisht jane te pamartuara dhe jane si ato mollat lart ne rrem dhe kane frike meshkutj t’i rrembyer. Mos je ti nga ato molla ?

Valbona Peraj: Une kam qene e martuar pavaresisht se ajo si martese nuk zgjati pergjithmone. Por di qe divorci me ka rrit me teper, me ka bere te kem me shume besim tek vetja dhe tek Zoti dhe te humb totalisht besimin tek njerëzit dhe kjo nuk eshte per faktin qe je e bukur por per faktin se cfare ke perjetuar ne jeten tende. Njerëzit nuk njihen nga kapitulli ku ti i gjen, por ne pergjithsi ta kuptosh nje femer duhet te veshesh kepucet e saj, te ecesh ne rrugen ku ajo ka ec dhe te rrezohesh aty ku ajo eshte rrezuar dhe te ngrihesh ne menyren e saj dhe me pas te dalesh ne konkluzionet e te tilla. Kam pare njerez qe largoheshin nga une pa asnje arsye. Por kam pare he persona qe me kane qendruar prane edhe pse une ua thashe te gjitha arsyet per te ikur… »

Adressa: Moo moo’s Italia Steakhouse / 172 Piermont RD Cresskill, NJ 007626 Ose rezervimet mund te beni ne keta Nr.Tel: +1 (347) 336-6340 dhe +1 (2021) 266-8155
Aucune description de photo disponible.

Derniers articles