26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Me rastin e 70-vjetori i Medresës: « Alauddin » ne Prishtine ishte me shume se Medrese ishte simbol i rrezistences dhe e diturisë qe i dha dritë Kosovës

Prishtinë, 22 dhjetor -Decenieve te fundit sidomos ne vitet 1997-99 kur ne Kosove shpertheu lufta, Medresaj e Prishtines Alauddin ishte shëndrruar pos tempulli i diturise edhe ne nje qender kombëtare e të se ardhmes së Kosoves. Tham qender kombëre se ajo ne vitin 1998-99 rrezistoi perballe regjimit serb. Ne ate kohe shume studente u dëbuan nga policia serbe nga konviktet, ku edhe une isha aty.. dhe askush nuk ishte në gjendje te strehonte keta studente ne rruge, por Medresja i hapi dyert dhe zemrat per strehuar studentet shqiptar (ne mesin e tyre edhe katolikë) jo vetëm nga Kosova por edhe nga gjitha viset shqiptare qe studionin ne Prishtinë. Flenim ne nje krevat nga dy e tre pesona, ne nje dhome deri ne dhjete student se ishte vlla lufte dhe gjendje e jashtezakonshme, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch
« Alauddin » ne Prishtine ishte me shume se Medresse ishte simbol i rrezistences dhe e diturisë qe i dha drite Kosovës. Ishte shkolle dhe akademi elitare e ceshjtes kombëtare. Do përkujtuar se BIK-u si institucion i vetem në Kosove qe kane shtrirje edhe ne Luginen e Presheves
Gazetari i Le Canton27.ch, i cili atebpote ishte ne vendin e ngjarjes, ka kujtuar ku gjatë viziters ne Medresen e Prishtines, aty kishte takuar drejtorin e Medreses Naim Ternavën (sot kryetar i BIK) pastaj profesore e bashkepuntore te Ternaves prof. Resul Rexhepi, prof. Sabri Bajgora, prof. Mustafe Bajrami, Sylejman Osmani, Emin Behrami, Amir Ahmeti, Fadil Hasani etj, etj…Po ashtu mu ne ket Medrese aty mbanin tubime e konferenca nga lidere e aktiviste te pamvaresise se Kosoves perfshire edhe ata nga radhet e UCK-se..
Madje gjate asaj kohe Medresen e vizituan edhe delegacione te shumta amerikane, gjermane, nga NATO, BE, OKB dhe OSBE-së si dhe tjera te cilet perkujdeseshin per studentet dhe fatin e Kosoves ne pergjithesi.
Nga kjo qender dolen mijera tona ndihma, buke, mish, veshmbathje e gjera tjera jo vetem per studentet, por edhe për mbare popullaten civile dhe clilimtaret ne frontet e luftës!
Medreseja, xhamite dhe imamet atebote ishin ne shenjester te regjimit serb.
Sikur t’mos ishte keshtu, sigurisht nuk do ishin vrare 32 hoxhallare, nuk ishin shkaterruar e djegur mbi 200 objekte islame nga forcat serbe te Miloshevicit gjatë luftës së fundit. Disa organizata nderkombëtare flasin se në total jane 297 objekte kulti u shkatërruan gjatë luftës në Kosovë.

Derniers articles