26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Zvicer, OFSP: Rritet numri i viktimave dhe te infektuarit nga CoVID-19. Brenda 48 orëve: 47 të vdekur dhe mbi 20 mijë raste

Bernë, 23 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP) njofton për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër, jem pishfra alarmante. Keshut sdipas OFSP-së (NAG) gjate 24 orëve të fundit, 11 mijë 451 infeksione të reja me koronavirus janë raportuar, njfotn gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas raportit, numri i testimeve të kryera është 73 mijë e 48. BAG raporton gjithashtu për 15 vdekje të reja nga CoVID-19. 154 persona të tjerë u shtruan në spital.

Kurse, të mërkurën BAG raportoi për 11 mijë e 562 infeksione të reja me koronavirus nga Zvicra dhe Principata e Lihtenshtajnit. Numri i testeve të kryera është 70 mijë e 933.

Gjithashtu u shënuar 32 raste të vdekjeve nga koronavirusi, derisa 178 persona të tjerë u shtruan në spital.

Derniers articles