24.5 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Gjeniu i letrave shqipe qe u nda me shqiptarin e fundit ne Gjenevë që më nuk e pamë kurrë (qe 10 vite) Kur u ndame ma la një mesazh…

Gjenevë, 12 prill -ALI PODRIMJA ishte i ftuar ne nje festival nderkombetar te poezise me poete boterore ne France. Ai, tranzite, u ndale ne Gjenevë. Para se te merrte trenin per FR ne drekuam te stacioni ( la gare) ne terrasen e hotelit Le Montbrillant.
Gjeniu i letrave shqipe shkoi me buken time nē France dhe më nuk e pamë kurrë më (qe 10 vite) Kur u ndame ma la një mesazh:..
Poeti yne Podrimja me tha: Nefail je mysafir i imi une deshta me ta dhane nje dreke se gjithe me ke nderu! Po e hame nga nje goje buke se jam lodhur je cik rrugës se tybe se kem njet me rrnu njeqind vjet! -Por une nuk e lash te paguaj, nje isha me i ri, dy vinte nga Kosova dhe tre kisha ndere te ndaj pak ore me nje shkrimtar me renome boterore, kjo nuk kishte cmim!..
Gazeta zvicerane: Gazetari i Le Canton27.ch ne Zvicer (UN) ishte shqiptari i fundit qe u nda, që percolli nga Gjeneva per France poetin tone të madhë dhe kurre më nuk i pa Ali Podrimja. Por sot pezia e tij merre fryme. Më 18 korrik 2012, Ali Podrimja ishte zhdukur pas një festivali të poezisë në Francë. Pas kërkimeve të pareshtura të autoriteteve franceze, më 21 korrik 2012, u gjet trupi i pa jetë i shkrimtarit. Ai vdiq në rrethana të pasqaruara.
Ali Podrimja është autor i më shumë vëlimeve me poezi dhe mbahet sot nga kritika si përfaqësuesi më tipik i poezisë së sotme shqiptare dhe si një poet me emër dhe në shkallë ndërkombëtare. Podrimja s’kishte emer vetem ne Kosove dhe nder shqiptaret, por edhe ne letersine franceze dhe boterore. Gazeta e hujua e vleresoni lart poetin nga Kososva (Ali Podrimja: une figure remarquable de la littérature contemporaine) per te cilin e karahasonin me poete te njohur te ketij shekulli.
“Nefail puno per Kosoven se dielli kur nxen mire ne Kosovë dhe Shqipëri patjeter do te nxeje edhe tek ju ne Presheve, meqë dielli nuk njeh kufijë…” me keto fjale te fundit u ndame me poetin tone te madh nga Gjekova, kryeqytetit te intelektualeve dhe shkrimtareve shqiptare

Derniers articles