12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Evropa gati, gati me u « çlirue » nga COVID-19. Portugalia vendi më i goditur në botë nga koronavirusi, 24 orëve të fundit nuk ka shënuar asnjë vdekje!

Në shkurt, Portugalia me 10 milion banorë ishte vendi më i prekur në botë. Sot, është një nga vendet ku situata është më e mira në Evropë pa vdekje të regjistruara në 24 orët e fundit për herë të parë që nga 2 gushti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar mediave portugeze.

A po ndjek Portugalia udhën e Mbretërisë së Bashkuar? Vendi është vendosur të bëhet një shembull për vendet fqinje. Për herë të parë që nga 2 gushti, 2020, vendi nuk ka regjistruar ndonjë vdekje nga Covid-19 në 24 orët e fundit. Një situatë që bie në kontrast me vendet e tjera të Evropës kontinentale, ku vdekshmëria mbetet e lartë.

Në Francë, ka një mesatare prej 292 vdekjesh në ditë gjatë shtatë ditëve të fundit, ose 4.46 vdekje për milion banorë, kundrejt 0.28 vdekjeve për milion banorë në Portugali.

Portugalia, Vendi më i prekur në botë në shkurt

Një situatë që bie në kontrast me atë në fillim të vitit, kur Portugalia ishte në shkurt vendi më i prekur nga virusi në botë për sa i përket numrit të vdekjeve dhe rasteve të reja në lidhje me popullsinë e saj.

Në fillim të vitit, sistemi shëndetësor i vendit ishte në prag të kolapsit, i goditur rëndë nga vala e tretë. Mungesa e oksigjenit në spitale, shtretërit e ringjalljes së ngopur, Portugalia kishte konsideruar transferimin e pacientëve në vendet e tjera për të lehtësuar kapacitetet e saj të pranimit. Gjermania posaçërisht ka dërguar burime njerëzore dhe materiale për të ndihmuar vendin.

Vaksinimi i ngjashëm me vendet e tjera

Një ndryshim mbresëlënës i trendit i cili nuk është veçanërisht për shkak të vaksinimit, pasi Portugalia vaksinon po aq sa vendet e tjera të Evropës. 21.6% e popullsisë në Portugali morën të paktën një dozë, krahasuar me 20.7% në Francë, 23.1% në Spanjë dhe 23.7% në Gjermani. E njëjta gjë vlen për përqindjen e popullsisë plotësisht të vaksinuar, 8.1% në Portugali dhe Francë, 8.4% në Spanjë dhe 7.2% në Gjermani.

Për të shpjeguar suksesin e Portugalisë përballë valës së ndotjes që goditi vendin në fillim të vitit 2021, ne duhet të shohim masat e marra. Më 15 janar, qeveria portugeze vendosi për mbylljen e rreptë të mbylljes së shkollave dhe bizneseve jo-thelbësore dhe duke i kërkuar popullsisë të largohej vetëm në rast nevoje.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...