15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Europoli në bashkëpunim me disa shtete evropiane kapin banden kriminale serbe me afer tre tonë drogë. E njejta bande trafikonin drogën edhe në Zvicër

Bernë, 3 shtator -Detaje të reja nga kapja e 2.7 tonëve kokainë në Atlantik: Arrestohet organizatori serb i grupit kriminal. Përveç S.K permes nje mandati nderkombëtar në Serbi janë arrestuar edhe anëtarët e këtij grupi të organizuar kriminal N.S (35 vjeç), N.S. (43 vjeç) dhe B.K. (40 vjeç), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Europol: Gjatë operacionit u bastisën 15 banesa, u sekuestruan 2.7 ton kokainë, dy automjete të nivelit të lartë, ora të shtrenjta dhe më shumë se 550 mijë euro

Sipas Interpol dhge Europol Seria gjthnje ehste kondsideruar si prhduese dhe vend tranzit i droges nga Rusdia dhe Afafanistini ne Zvicer dhe vendet Evropiane, njofton gazeta zvicerane Le canton27.ch sipa sbuirmevte se cioles nje pjese e droges nga Serbia ka për destnacion edhe Zvcren dhe disa vende te BE-se

Në kuadër të një aksioni te perbahket te Europol dhe disa vende evropaine dhe policise ndërkombëtar janë gjetur 2.7 tonë kokainë të kapur në një varkë me vela në Oqeanin Atlantik. Shefi i këtij grupi të organizuar kriminal eshte serbi S. K. (70 vjeç), është arrestuar së bashku me tre të dyshuar të tjerë.

Europol: Gjatë operacionit u bastisën 15 banesa, u sekuestruan 2.7 ton kokainë, dy automjete të nivelit të lartë, ora të shtrenjta dhe më shumë se 550 mijë euro

Mesohet se hetimi për këtë grup të organizuar kriminal u hap  në janar të vitit 2022 për shkak të dyshimeve se ishte përfshirë në kontrabandën me shumicë të kokainës nga Amerika e Jugut drejt BE-së dhe aktivitetet kundër këtij rrjeti u shtrinë edhe në forca të tjera policore globale dhe një hetim i koordinuar është kryer nga Europol, në kuadër të grupit operativ të punës “Balkan Cartel”.

Përveq Eurpol ne kete aksion nderkombetar kunder kesaj bande kriminale ne Serbi moren pjese autoritetet nga Spanja, Brazili, Kroacia, Franca, Polonia, Portugalia dhe Sllovenia.

Njoftimi i Europol:

Veprimet e njëkohshme në Serbi dhe Spanjë çuan në arrestimin e liderit të drogës dhe pesë bashkëpunëtorëve të tij kryesorë

Europol mbështeti shkatërrimin e një organizate të madhe të trafikut të drogës, i njohur si karteli ballkanik dhe që u hetua nga Task Forca Operacionale e koordinuar nga Europol. Operacioni i udhëhequr nga Serbia, përfshiu autoritetet e zbatimit të ligjit nga Brazili, Kroacia, Franca, Polonia, Portugalia, Spanja dhe Sllovenia dhe u mbështet nga Qendra e Analizës dhe Operacioneve Detare – Narkotikët

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...