13 C
Berne
dimanche 23/06/2024

Shqiptari nga Shkupi përballe bustit te « Skënderbut » për gazetën zvicerane: Maqedonia është shtet edhe i shqiptarëve. Maqedonasit duhet ta pranojnë këtë realitet!

Bernë, 8 maj -Në Maqedoninë e Veriut, minoriteti shqiptar kërkon vendin e vet (En Macédoine du Nord, la minorité albanaise cherche sa place) me ekt tiull gazeta zvcerane Tribune de Gnenève sot ka shkruar nje shrkim për zgjdhjet e neserme presidrnenciale në këte ish-republike jugosllave, percjelle gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shkupi – kryeqyteti ne shesh me « Skenderbeun » dhe « Aleksandri i Madh » deshmi më e mirë, se e kujt është Maqedonia Veriore 

Favoriti i zgjedhjeve legjislative dhe presidenciale të kësaj të mërkure, e djathta nacionaliste maqedonase do të duhet të bëjë aleancë me partitë shqiptare për të formuar një shumicë parlamentare. Minoriteti shqiptar shpesh akuzohet se ëndërron bashkimin me Kosovën fqinje, shhkruan TDG.

Gazeta zvicerane ne vazhdim ka srkuars e « Një statujë gjigante e Aleksandrit të Madh qëndron e ulur në sheshin Maqedonia, sheshin qendror të Shkupit. Por në anën tjetër të urës së gurtë, flamuri maqedonas, me diellin e tij të artë kundër një qielli të kuq, po zhduket shpejt nga dyqanet e pazarit të vjetër. Zëvendësohet nga një shqiponjë e zezë në sfond të kuq: flamuri shqiptar.

“Flamuri im është kuq e zi, sigurisht shqiptar!” thërret Sherifi, 57-vjeçari nga , përpara një monumenti prej bronzi për lavdinë e Skënderbeut, heroit mesjetar shqiptar.

“Maqedonia është edhe shtet i shqiptarëve. Maqedonasit duhet ta pranojnë idenë se këtë shtet e ndajnë me të tjerët që kanë lindur këtu. Ne jemi shumë shqiptarë.” ka thëne shqiptari nga Shkupi.

Pra, deshmia më e mirë, se e kujt është Maqedonia Veriore  flasin vetë dy monujmentet ne sheshin  e Shkupit me  « Skenderbeun » dhe « Aleksandri i Madh »

Derniers articles