15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Eksperti nderkombëtar për gazeten zvicerane: Tërmeti në Turqi po rritë besimin dhe fuqinë e Erdoganit i cili do te dal fitues ne zgjedhjet e ardhshme

Ankara, 14 shkurt -Edhe tërmeti vdekjeprurës që sapo ka goditur vendin e tij nuk duhet të përkulë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Specialisti i Turqisë Maurus Reinkowski pret që presidenti aktual të fitojë zgjedhjet dhe të vazhdojë të çimentojë pushtetin e tij, ction gazeta prestigjioze Blick.ch, transmetoin gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Qortimet drejtuar Recep Tayyip Erdogan pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri janë të dhunshme. Presidenti i Turqisë thuhet se injoroi paralajmërimet e gjeologëve dhe shkaktoi lehtësimin e fatkeqësive shumë vonë.

Qeveria e tij akuzohet gjithashtu se ka përdorur një pjesë të taksës kushtuar tërmeteve, e cila do të arrinte në disa dhjetëra miliarda dollarë, jo për sigurimin e ndërtesave, por për uljen e borxhit, rrugë, hekurudha, aviacion, bujqësi dhe shëndetësi.

Rexhep Tajip Erdogan e bën veshin shurdh ndaj të gjitha kritikave. Nuk është e mundur të përgatitemi për një fatkeqësi të tillë, tha ai gjatë një vizite në Kahramanmaras. “Ne kemi mobilizuar të gjitha burimet tona. Qytetarët tanë nuk duhet të shqetësohen.”
Opozita kritikon Erdoganin

Përballë këtyre akuzave të rënda, opozita nuhat shansin e saj. Në veçanti për zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe legjislative të planifikuara për 14 maj – nëse ato nuk shtyhen për shkak të tërmetit. Kemal Kilicdaroglu, presidenti i CHP-së, një parti kemaliste social-demokrate, shkoi gjithashtu në një zonë të fatkeqësisë, përkatësisht në provincën e Hatay.
Ai e sulmoi Erdoganin kokë më kokë. “Ku janë këto para?” ngacmoi socialdemokrati. Turqit, të cilët i kanë paguar taksat shtetit gjatë gjithë jetës së tyre, nuk shohin asgjë nga shteti që u nevojitet tani. « Ne jemi këtu për shkak të politikës së Erdoganit, » gjyqtari Kemal Kilicdaroglu.

Erdogan duhet të përfitojë
Megjithatë, opozita rrezikon të gëzohet kot. Në çdo rast, ky është mendimi i Maurus Reinkowski, profesor i studimeve të Lindjes së Mesme në Universitetin e Bazelit. “Duke pasur parasysh situatën aktuale, më mirë mund të supozohet se tërmeti do të sjellë edhe avantazhe politike për Erdoganin”, analizon ai për Blick.

Sipas tij, opozita gjithmonë ka qenë shumë e dobët kur bëhet fjalë për çështje me interes kombëtar. “Në një kohë vërtet dramatike urgjence, do të jetë shumë e vështirë për të që të pohojë, në opinionin publik të kontrolluar nga qeveria, dallimin plotësisht të justifikuar në vetvete midis sigurisë kombëtare dhe kritikës legjitime ndaj qeverisë,” detajon universiteti.
Kësaj i shtohet edhe fakti që opozitës i mungon aktualisht një kandidat i fortë. Aleanca e Kombit në opozitë, e cila përbëhet nga gjashtë parti, fillimisht duhej të shpallte të hënën e ardhshme se kë do të dërgonte në garë. Njoftimi tani është shtyrë për shkak të betejave të dhunshme për pushtet brenda aleancës.

Ndalim për kundërshtarët
E sigurt është se kandidati do të jetë anëtar i partisë kryesore opozitare, CHP. I preferuari do të ishte kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu. “Ai sigurisht gëzon shumë simpati, por ai ka një disavantazh serioz për shkak të procedurës së ndalimit ende në pritje”, thekson Maurus Reinkowski.

Ekrem Imamoglu u dënua në dhjetor 2022 me dy vjet burg dhe u ndalua të bënte politikë për fyerje të komisionit zgjedhor. Për opozitën kjo është padyshim një manovër e Erdoganit për të hequr qafe një kundërshtar të rrezikshëm.

Shanse të mira kanë edhe kreu i CHP Kemal Kilicdaroglu, i cili ka punuar për një kandidaturë për një kohë të gjatë, dhe kryebashkiaku i Ankarasë Mansur Yavas. Një grua është gjithashtu në garë: Meral Aksener nga partia e djathtë Iyi Parti (Partia e Mirë).

Një largim i ri nga perëndimi
Maurus Reinkowski supozon se edhe nëse akuzat kundër Erdogan rezultojnë të justifikuara, ai nuk mund të ndiqet penalisht. “Erdogan është një mjeshtër i madh i taktikave politike. Ai do të gjejë gjithmonë koka turku”, tha specialisti i rajonit. Erdogan do të sillej para drejtësisë vetëm nëse do të kishte humbur më parë pushtetin. « Deri atëherë, mund të vazhdojë akoma. »

Pas zgjedhjeve të fituara, Erdogan do të jetë gjithnjë e më i vendosur në shalë dhe do ta bëjë të ndihet fuqia e tij në Perëndim, beson eksperti. Për shembull, kur bëhet fjalë për anëtarësimin e Suedisë në NATO. « Turqia pritet të thotë po sa më shpejt pas zgjedhjeve – dhe kjo nuk është e sigurt. »

Prandaj, afrimi i Erdoganit me Perëndimin pas tërmetit nuk ka gjasa të ndodhë. Turqisë tashmë i ka mbetur vetëm një këmbë në NATO. “Dhe nuk është vetëm një konjukturë politike afatshkurtër”, përfundon Maurus Reinkowski.

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...