14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Dick Marty, tregon se kush ishte personi nga Kosova që ja shpëtoi jetën nga atentati i shërbimeve sekrete serbe. Le Canton27.ch i beri tri pyetje FEDPOL dhe MPC per rastin « Marty »

Dick Marty e tha troq ne TempsPresent  të TV zviceran:  Jam shumëi zhgenjyer me hetimin e autoriteteve zvicerane për kërcënimet me vdekje!

Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës Dick Marty, i cili ka qenë nën mbrojtje speciale për dy vjet për shkak të kërcënimeve me vdekje, thotë se është i zhgënjyer me mënyrën se si autoritetet zvicerane po kryejnë hetimin, se ata mund të kishin reaguar më shpejt dhe se ai mendon  » qëllimi nuk ishte në të vërtetë « vrasja e tij, por për t’ia ngarkuar përgjegjësinë shqiptarëve të Kosovës. »

Sipas redaksise se gazetes zvicerane Le Canton27.ch, qellimi i vrasjes se Dick Marty nga shgerbimet sekrete serbe kishte dy misione apo si thone ishte thike me dy teha. Nje, për te likuaduar raportuesin, para se ai do te kërkonte falje Kosoves dhe shqipatreve dhe raporti te mbetet i « gjalle » dhe i « vëretetë » dhe dy, fajin per tja hedhur shqiptareve duke i paraqitur ata si « terroriste » propagande e cila nuk eshte e re nga Serbia kunder shqiptarëve.

Sot, redaksia e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ju eshte drejtuar FEDPOL dhe Ministrise Punliker me tri pyetje:

1. Më shumë se dy vjet që Dick Marty është kërcënuar me vdekje dhe jeton nën mbrojtjen e policisë. Cilat janë të rejat e fundit?

2. Herën e fundit kur kem biseduar keni thënë se “hetimet po vazhdojnë në bashkëpunim me autoritetet dhe shërbimet serbe në Beograd”. Sa do të jetë ky bashkëpunim efikas me Beogradin, pasi ata qëndrojnë pas këtij kërcënimi për vrasjen e zotit Dick Marty?!

3. Në këto hetime, a bashkëpunoni me Interpolin, Euripolin, Kosovën, Shqipërinë… apo me shërbime të tjera në Ballkan?

Përgjigja nga Berna (FEDPOL dhe Ministria Publike) ishte kjo:

« Më lejoni të përgjigjem si për Prokurorinë Federale ashtu edhe për FEDPOL:Nuk kemi asgjë më shumë për të shtuar në lidhje me rastin Dick Marty sesa ajo që është thënë tashmë në deklaratat e mëparshme. Faleminderit për mirëkuptimin. Përshëndetjet më të mira… », thuhet ne pergjiigien e FEDPOL derguar redaksise Le Canton27.ch

Pra, më konkrfetisht , t ju përkujtomë se në vitin 2011, Marti publikoi një raport për përfshirjen e anëtarëve të të ashtuquajturit UÇK-ja në rrëmbime, vrasje dhe trafikim organesh në Kosovë dhe në te ashtuqwuajturen  “Shtëpinë e Verdhë” në Shqipëri.

Që nga dhjetori 2020, ai ka qenë nën mbrojtje të lartë policore që kur Policia Federale e Zvicrës (FedPol) e informoi atë se « anëtarë të nëntokës serbe, të trajnuar dhe të autorizuar nga policia dhe forcat e inteligjencës serbe, duan që ai të vritet, për të fajësuar Shqiptarët në Kosovë”.

Por, analistet dhe ekspertet shqiptare ne Kosovë dhe ballkan i kane deklaruar gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  se « serbet nga frika se zvicerani Dica Marty i cili ishte viktime e genjeshtrave nga Beogrdai kunder UCK-së, se do t’i kerkonte falje Kosoves dhe shqiptaret qe ishte futur ne kete « loje » pa dashje, sherbimet sekrete serbe vene ne shenjester per ta likuaduar Dick Martyn, qe raportit i tij te mbetet i « gjalle » kurse ai te vdiste per te lene gjalle nje « te vertete » te rreme.. »

Dick Marty e tha troq ne TempsPresent  të TV zviceran:  Jam shumë i zhgenjyer me hetimin e autoriteteve zvicerane për kërcënimet me vdekje!

“Qëllimi në të vërtetë nuk ishte të më vrisnin mua, por ishte rruga. Qëllimi ishte që përgjegjësia të kalonte te shqiptarët e Kosovës”, tha Marti dy ditë më parë për televizionin zviceran RTS.

Marty pyeti autoritetet zvicerane se pse, kur tashmë kishin një informacion të tillë, pse nuk e transferuan atë në Serbi në mënyrë « diskrete, diplomatike ».

Nëse do të kishin njoftuar se “e dinin saktësisht se çfarë po ndodhte me ta, me një kërkesë për të rregulluar gjërat”, atëherë “vetë qëllimi i operacionit që po vazhdonte nuk do të kishte më kuptim, sepse ata do të ishin zbuluar”, tha Marti.

Këshilltari i kryeministrit të Serbisë, Nikola Stojanoviq, i tha TV zvicerane se informacioni për kërcënimet me vdekje ndaj Martit ishte « klasifikuar si sekret » dhe se ai nuk mund t’i zbulonte ato. *Shteti i Serbisë nuk ishte i përfshirë në atë në çdo rrethanë. » ihsten kjo perjggija qesharake e Nikola Stojanoviq ne TV zviceran.

Edeh me qesharak keshuilltari i Vucciit del kur e thote se « Unë mund t’ju jap bindjen time më të fortë se asnjë nga institucionet tona, asnjë organ qeveritar nuk qëndron pas kërcënimeve me vdekje ndaj z. Dick Marty. Ne e vlerësojmë shumë atë në Serbi.. »

“Sa i përket policisë (zvicerane), ka marrë masa për të më mbrojtur, por jam i zhgënjyer dhe nuk i kuptoj metodat e hetimit të autoriteteve zvicerane në rastin tim. Unë kam qenë hetues për një kohë të gjatë dhe nuk dua të ndaj mësime, por më duket se metodat e aplikuara në rastin tim nuk janë të zakonshme”, theksoi Marty.

Kërcënimet me vdekje kundër Dick Marty: pjesa e poshtme e komplotit

Sipas emisdonit TempsPresent ishte në gjendje të takonte njeriun që dha alarmin. Ai eshte me origjinë çeçene, i lindur në Kosovë, Sony (jo emri i tij i vërtetë) ka punuar për policinë serbe në vitet 90. Për vite me radhë ka punuar si agjent i fshehtë për një forcë policore evropiane. Ai ka punuar disa herë edhe për policinë zvicerane dhe FedPol e konsideron atë një burim të besueshëm. « Unë mendoj se ai person më shpëtoi jetën, » thotë Dick Marty sot.

TempsPresent ishte në gjendje të rindërtonte fazat e ndryshme të kësaj afere që duket si një thriller i vërtetë.

Nëntoka dhe shërbimi i inteligjencës

Projekti për vrasjen e Dik Martit lindi një ditë pas aktakuzës për krime lufte ndaj Hashim Thaçit, heroit të UÇK-së, Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili në ndërkohë u bë President i Kosovës. Në dhjetor 2020, agjenti i fshehtë Time Present telefonon Sony takon K*, një anëtar i botës së krimit serb. Falë dokumenteve dhe dëshmive të pabotuara, TempsPresent ishte në gjendje të rindërtonte bisedën e tyre.

K: « Mirë që është arrestuar Hashim Thaçi. Por nuk jam i sigurt se do të dënohet (…) po e mbrojnë amerikanët. Kosovarët kanë probleme për shkak të Dik Martit. Nëse ai vritet, të gjithë do të besoni se goditja ka ardhur nga Thaçi dhe gjykata nuk do të mund ta lirojë më atë”.

Sony: « Nuk është e lehtë të vrasësh një politikan në Zvicër »

K: « Jo, është lojë fëmijësh, armët i kam sjellë tashmë në Zvicër. Atentati do të bëhet së shpejti ».

I vetëdijshëm për rrezikun, Sony paralajmëron Fedpolin me kërkesë të policisë evropiane që e punëson atë. Më pas ai jep një emër, targa dhe numra telefoni. FedPol heton dhe zbulon se këta persona, anëtarë të grupeve kriminale, kanë lidhje me policinë lokale (xhandarmërinë) dhe shërbimet e inteligjencës serbe. Sipas hetimit zviceran, ata do të ishin nën urdhrat e disa elementëve të shërbimeve të inteligjencës dhe madje do të ishin trajnuar prej tyre.

Në gjurmët e sponsorëve

Present Time ishte në gjendje të identifikonte të dyshuarit përgjegjës për vrasjen e Dick Marty. Ata janë nga qyteti i Nishit, në jug të Serbisë. Është veçanërisht K*, një veteran i ushtrisë serbe, i cili do t’i kishte sjellë armët në Zvicër. A*, një drejtues grupi që do të ishte pranë shërbimeve të inteligjencës dhe D*, gjithashtu veteran i ushtrisë serbe, i specializuar në atentat pa lënë gjurmë. Këta burra duket se janë zhdukur. Në këtë vend autoritar ku cenohet liria e shtypit, vetëm një gazetar pranoi të fliste për RTS në kushte anonimiteti: « Ende nuk kam gjetur asgjë. Nuk e di ku jetojnë, nuk e di ». nuk e di nese punojne akoma per policine apo jo.Ne fakt per momentin nuk kam asnje informacion se cfare bejne dhe ku jane.Disa forca sigurie kane lidhje me krimin e organizuar.Mafia perdoret nga politikanët për të bërë pisllëqe punë, kjo është e sigurt. »

Sa i përket Sony-t, i cili ka ende informatorë në Serbi, ja çfarë thoshte, në tetor 2021, në mikrofonin e RTS-së: “Para disa ditësh u arrestuan, por tashmë janë liruar, serbët duan të bëjnë zviceranët. besoni se po i marrin gjërat në duart e tyre. Por, në fund të fundit, këta burra nuk do të shqetësohen. Në Serbi nuk mund të ndërtoni një komplot të tillë pa pasur mbrojtës të lartë », tha ai.

Beogradi e mohon

Pas javësh heshtje, një intervistë për TempsPresent ka dhënë edhe Nikola Stojanoviq, këshilltar i kryeministrit serb. Ai nuk pranoi të përgjigjet në pyetjen nëse këta të dyshuar janë arrestuar dhe marrë në pyetje. “Në këtë fazë është informacion i klasifikuar dhe për këtë arsye nuk mund ta ndaj”. Ai gjithashtu mohoi çdo përfshirje të shtetit serb. « Unë mund t’ju jap sigurinë më të fortë të mundshme se asnjë nga institucionet tona, asnjë organ i vetëm i qeverisë sonë nuk qëndron pas një komploti për të vrarë z. Dik Marty. Ai vlerësohet shumë në Serbi, » shton- shton ai.

Në fillim të janarit 2023, autoritetet serbe më në fund i thanë Time Present se « të gjithë të dyshuarit janë marrë në pyetje dhe se ata madje kanë kaluar edhe detektorin e gënjeshtrës ».

“Asnjëri prej tyre nuk kishte njohuri për këtë komplot,” shton Nikola Stojanoviç në një email. « Disa njerëz as nuk e dinin se kush ishte Dick Marty. » Dhe për të konstatuar se “të gjitha rezultatet u janë transmetuar autoriteteve zvicerane”.

Përballë këtyre deklaratave, Fedpol mohon: “Nuk kemi marrë të gjitha informacionet për rezultatet e hetimeve të tyre”.

Dick Marty: « Unë nuk i kuptoj metodat e hetimit të Ministrisë Publike »

I ftuar në orën 19:30, Dick Marty tha se ishte i zhgënjyer me mënyrën se si ka reaguar Zvicra në këtë rast: « Unë nuk i kuptoj metodat e hetimit të Prokurorit Publik të Konfederatës. Unë vetë kam qenë hetues për mjaft kohë. Për një kohë të gjatë, nuk pretendoj t’i jap mësime askujt, por më duket se metodat që janë aplikuar në rastin tim nuk janë ato që përdoren në mënyrë konvencionale.

Ish-raportuesi i Këshillit të Evropës ka gjithashtu përshtypjen se Konfederata mund të kishte vepruar shumë më shpejt dhe më me efikasitet duke përdorur leva diplomatike: “Qëllimi nuk ishte në të vërtetë të më vrisnin mua, por ishte një mënyrë. Qëllimi ishte të fajësoheshin kosovarët. Dhe kështu, pasi të kishim këtë informacion, nëse do t’ua kishim njoftuar serbët në mënyrë të matur, diplomatike, se ne e dimë saktësisht se çfarë po ndodh në vendin e tyre duke u kërkuar atyre të urdhërojnë në shtëpi, vetë qëllimi i operacionit që po zhvillohej nuk do të ishte më. kanë pasur kuptim, sepse do të ishin demaskuar.Pse një vëzhgim kaq ekstrem për një kohë kaq të gjatë?

Agjenti i fshehtë: « Zvicerani ma theu jetën »

Sony, agjenti i fshehtë që zbuloi ekzistencën e një komploti kundër Dick Marty, pagoi shtrenjtë për ta bërë këtë. Në pranverën e vitit 2021, ai u detyrua të largohej urgjentisht nga Serbia për shkak të një gabimi të rëndë të bërë nga Fedpol: me emrat dhe informacionet që dispononin, policia federale bëri një kërkesë për informacion për antenën e Interpolit në Beograd. Burrat e ngarkuar për të vrarë Dick Marty-n më pas e kuptuan menjëherë se Sony i kishte tradhtuar.

« Ata e kuptuan menjëherë se ishte nga unë. Më thanë se do të më bënin copa. Pse e bëri Fedpol? Ata më skuqën! Zviceriani ma theu jetën, thotë Sony për Time Present. Kam humbur gjithçka. Nuk mundem Puno si dikur. Nuk mund të kthehem në Serbi, duhet të fshihem, nuk është e lehtë me grua dhe dy fëmijë. »

Duke supozuar gabimin e tij, FedPol i ofron atij të strehohet në Zvicër me familjen e tij. Për të mirën e programit kryesor të mbrojtjes së dëshmitarëve, nga pranvera 2021 deri në fillim të vitit 2022, ai jeton nën një identitet të rremë në afërsi të Bazelit.

Ai më në fund duhet të largohet nga Zvicra sepse Fedpol tërheq mbrojtjen me arsyetimin se nuk respekton rregullat e kujdesit të vendosura ndaj një dëshmitari të mbrojtur. Sony njeh disa ndrydhje, por proteston se Zvicra mund ta kishte « hedhur si qen ». I kërcënuar me vdekje, ai tani jeton i fshehur. TempsPresent ka mundur të gjejë gjurmët e tij në një vend fqinj, të cilin nuk është e mundur të përmendet për arsye sigurie.

Derniers articles