22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Zvicerani që drejtonte një tregti droge nga Lugano po ndiqet nga gjykatat…dhe nga mafia shqiptare

Nga Lugano, ky zvicerano-italian drejtonte një tregti të madhe droge. Por shtëpia e tij e letrave është shembur: ai po ndiqet nga gjykatat…dhe nga mafia shqiptare. Armando D. * shpresonte të pasurohej. Por ai luajti shumë i madh. Tani ai është në rrezik për vdekje. Ky 45-vjeçar i birësuar Ticino nga Siçilia është fërkuar me mafian shqiptare, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te Blick.ch

Si erdhi deri te kjo? Gjithçka filloi në Lugano. Armando është duke ngritur një tregti ndërkombëtare të drogës përmes një kompanie që ofron shërbime për industrinë e aviacionit dhe transportit. Historia, e denjë për një serial amerikan, më pas mori vrull. Kokaina nga Amerika e Jugut dhe shumë droga të tjera kontrabandohen në Itali nëpërmjet avionëve dhe varkave private. Tonelata dhe ton. Dhe pastaj, një ditë, një dërgesë u prish. Pas një konfiskimi të madh, ai përgjohet Më 11 qershor 2020, hetuesit italianë gjurmojnë gjurmët e Armandos.

Familja e tij e kërcënuar nga mafia shqiptare

Në portin e Salernos, pranë Napolit, policia sekuestroi katër kontejnerë me jo më pak se 17 tonë drogë. Policia gjen hashash dhe 14 tonë pilula, të fshehura mes artikujve të modës dhe rrotullave të kartonit. Bëhet fjalë për kaptagon, një amfetaminë që përdoret ndër të tjera si stimulues nga luftëtarët e Shtetit Islamik. Asnjëherë më parë nuk është kapur një sasi kaq e madhe e kësaj droge.

Lënda vinte nga Siria dhe do të kthehej në Libi, raporton gazeta italiane “La Città”. Kjo është kur emri i Armando shfaqet në radarin e autoriteteve. Dyshohet se ai është përgjuar. Prokuroria italiane po mbledh informacion mbi modus operandi, duke zbuluar transaksionet e saj të sofistikuara financiare, të cilat datojnë që nga kompania e saj me bazë në Zvicër, dhe komunikimet e saj nëpërmjet telefonave të koduar.

Më 3 gusht 2021, Armando dhe një bashkëpunëtor arrestohen nga doganat italiane. Hetuesit nuk dyshojnë ende se arrestimi i italo-zviceranit do ta vërë në telashe. Sapo kishte marrë një depozitë prej 520 mijë eurosh nga mafia shqiptare për transportin e drogës nga Paraguai.

Afro 600 kilogramë koks, të fshehura në 20 valixhe, do të transportoheshin në Itali me një avion. Por transporti dështon. “Ata më kërcënuan se do të vrisnin familjen time nëse nuk ua ktheja paratë”, i tha Armando shokut të tij të qelisë në një burg romak. « Çfarë mund të bëj? Unë nuk mund të shpëtoj. »

Hetuesit kanë mësuar për kërcënimet mbi të dyshuarin e tyre. Ata shfrytëzojnë rastin për të bërë një goditje të dyfishtë. Falë përgjimeve shtesë, ata kanë sukses në një gjerdan të madh: në Pistoia, Piza, Romë, Milano, Novara, Salerno dhe Varese, policia arreston njëmbëdhjetë të dyshuar të rrjetit shqiptar të drogës. Ishte e premtja e kaluar. A do të mjaftojë kjo për të shpëtuar jetën e Armandos?

Derniers articles