22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Serbia “na mungoi” në Bürgenstock. Pse, aty ku nuk është Vucic, nuk është as Rama? Pse, aty ku nuk eshte Putin, nuk eshte as Vucic. Deri kur duhet pyetur « vëllanë e madh »?..

Bürgenstock, 16 qershor -Dje dhe sot (15 dhe 16 qershor) në Bürgenstock jane ne perfundim e sipër punimet dyditore të Konference së  Paqes për Ukrainën. Zvicra per dy dite rresht ishte nikoqire e mbi 1000 pjesëmarrësve, delegacioneve, mysafire këta nga mbi 100 vende botërore, ne mesin e tyre rreth 70 burrështetas dhe krere te qeverive nga mbare planeti. Zvicra mund të jetë krenare për diplomacinë e saj. Dhe se ajo nuk ia lë gjeopolitikën ekonomisë globale në Davos. Është mirë që presidentja federale Viola Amherd dhe këshilltari federal Ignazio Cassis nuk po lënë gur pa lëvizur për të bërë diçka për paqe, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ne editorialin e saj.

Ne samitin boteror në Bürgenstock të Zvicrës prezentuan SHBA-të përfaqësuar nga Nënpresidentja Kamala Harris, Franca nga Presidenti Macron, Gjermania nga Kancelari Scholz, Italia nga PM Meloni, Britania e Madhe nga Rishi Sunak e me rradhë. Po ashtu marrin pjesë edhe delegacione përfaqesues të Këshillit të Europës, Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit të BE-së, Charles Michel, Presidenti i Këshillit Europian, Presidentja e Parlamentit Europian, Patriarku Bartolemeu etj.

Ketu në Bürgenstock jane prezent edhe Shqipëria dhe Kosova. Presidenti  Bajram Begaj, qëndroi në Zvicër për të marrë pjesë në Samitin e nivelit të lartë të Paqes për Ukrainën, që do të zhvillohet  në Bürgenstock, pranë qytetit të Lucernës si dhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani.

Lista e publikuar në internet të premten nga Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFAE) përfshin gati pesëdhjetë vende perëndimore. Siç pritej, Brazili do të jetë një vëzhgues, si Selia e Shenjtë.

Zvicra mund të jetë krenare për diplomacinë e saj. Dhe se ajo nuk ia lë gjeopolitikën ekonomisë globale në Davos. Është mirë që presidentja federale Viola Amherd dhe këshilltari federal Ignazio Cassis nuk po lënë gur pa lëvizur për të bërë diçka për paqen.

Çelësi i negociatave reale të paqes qëndron në Uashington dhe Pekin. Vetëm dy superfuqitë mund ta gjunjëzojnë Putinin. Megjithatë, nuk ka shumë gjasa të ndodhë deri në zgjedhjet në SHBA. Më 5 nëntor, qytetarët amerikanë do të vendosin nëse Biden apo Trump do të qeverisin për katër vitet e ardhshme. Përpara kësaj date, Putin nuk ka asnjë arsye për të bërë kompromise. Rrjedha e frontit, furnizimet dhe forca e trupave flasin për Rusinë.
« Konferenca ushtron presion shumë të fortë mbi Rusinë »

« Bürgenstock nuk duhet të harrojë të burgosurit politikë »
Disa qindra ukrainas janë të burgosur nga Rusia në territoret e pushtuara. Në prag të samitit të paqes, të dashurit e tyre po bëjnë të dëgjohet zëri i tyre.

Deri atëherë, është e rëndësishme t’i jepet një shans diplomacisë së hapave të vegjël. Përpara se ëndrra e paqes të bëhet realitet, botës do t’i duhet t’i mbijetojë shumë trubulencave politike, amdje edhe luftrave te padrejta me inavzione e nderhyrje ilegale ne kundershtim me kartene OKB-së sidomos ne ato shtet te njohur nderkombëtarisht

Në samitit boteror per paqen ne Ukraine, ku Zvicra priti ne Bürgenstock, mbi 100 burreshtetas dhe krere te qverive nga planeti beri jehone te madhe ne mediat boterore, ku ishte prezent edhe Shqiperia dhe Kosova, por jo edhe ata që kishin paralajmeruar te merrnin pjesë. E tham kete, sepse nje gje te tille e kishte paralajmeruar disa dite para konferences paqesore ne Zvicer për Ukainen edhe kryemenistri Edi Rama. Por, nuk erdhi qe i doli « nje pune tjeter zyratre » futbolli dhe te haje pizza ne resaturante me mergimtaret, qe duket se kete rruge e zgjodhi pasi kishte kuptuar se presidentit serbe Aleksander Vucic nuk do te udhëtonte per ne Bürgenstock të Zvcirës me bekimin e « vellaut të madh » Putinit. Qe si zakosiht Rama në Bürgenstock e dergoi bedel Bajarm Begaj.Eshte interesant te thuhet se ka disa raste nme konfrecna nderkobmetare, rajonale apo samite boterore aty kur nu eshte Vicic , nuk eshte prezent as Edi Rama ?!,  ka shkruar gazeta Le Canton27.ch

Natyrisht, ka shumë për të kritikuar për konferencën për paqen në Ukrainë. Por një vështrim në librat e historisë tregon se as konferencat në Teheran në 1943 dhe në Jaltë në 1945 nuk ishin perfekte. Por ata krijuan një rrugë që solli një periudhë të gjatë paqeje dhe prosperiteti.

Më konkretisht, me 22 maj te ketij viti, nese nuk e kishte per reklame apo fushate, Edi Rama e kishte konfirmuar se do të jetë pjesë e samitit për paqen në Ukrainë që dombahej në mes të muajit qershor në Zvicër.

Serbia “na mungoi” ne Bürgenstock . Pse, aty ku nuk eshte Vucic aty nuk eshte as Rama? Pse, aty ku nuk eshte Putin nuk eshte as Vucic? Mos vallë për shkak vellaut te madh…Sikur Kina, qe nuk erdhi Bürgenstock për shkak abestrenimit te Rusisë ?!

Ne kishim dhene lajmin e pare se ne Zvicer do jete prezent Edi Rama..Disa na kane shkruar dje se “paskeni genjyer”. Ne nuk gënjëemi, por paraqesim atë cfare e thone poltikajt, ashtu siq kishte genjyer (konfirmuar) Edi Rama se do te vinte ne Byrgestock..

Edhe në koferecën e fundit ne Bernër me kreret e shtetit u tha se « Kina po thote se , poqese nuk merr pjese Rusia, as ne nuk do te marrim pjese ne konferencën e Zvicres për paqe ne Ukrainë… », gjë kjo që i hap rruge soilidaritetit me vendet sllave dhe aleate apo miqesore tejra me Serbinë, gjegjesisht me presidentin serb Vucic, qe sipas logjikës nese Putin nuk merr pjese ne Zvicer as Vucic jo, qe mund te vazhdoje ky zingjir edhe me vendet tjera ne ballkan vende apo miqtë të presidentit serb, nëse Vucic nuk shkon ne në Bürgenstock te Zvicrës, as Edi Rama nuk shkonte…

Edi Rama edhe pse e kishte paralajmeruar pjesemarrjen ne Burgenstrack ne Zicer ai nuk erdhi, qe si dukt ka lidhje ne mospjesermarjne presidneit serb Aleksander Vucicit dhe e ai e dergoi bedel Bajarm Begaj. Ne fakt ne këte samit boteror ne te Zvicres me shum ra ne sy mosprezenca se sa munges të Edi Ramës sepse ashtu keshtu denjesisht u prezentuan shqiptaret e ballkanit nga dy presidetet Begaj dhe Osmani

Derniers articles