22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Presidenti i Zvicrës Ignazio Cassis flet për luftën në Ukarinë. Gazetari : Zoteri President Putin a është një kriminel?

Berne, 6 mars -Presidenti i Konfederatës dhe kreu i DFAE Ignazio Cassis është i ftuari i Blick për një intervistë të madhe. Ai pranon se Këshilli Federal ka komunikuar keq në lidhje me sanksionet kundër Rusisë dhe shpjegon pse Evropa nuk priste luftë, shrkuan Blick.ch citon gazeta Le Canton27.ch

Ignazio Cassis për Ukrainën: “E pyeta Zelenskyn: “Si jeni? Je i lënduar?’”

Zoti President i Konfederatës, kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Këshilli Federal fillimisht vendosi të mos merrte përsipër sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian (BE). Më pas ai ndryshoi mendje. Pse qeveria nuk ishte në gjendje të merrte këtë vendim që në fillim?

Ignazio Cassis: Në realitet, Këshilli Federal rrallëherë ka marrë një vendim të kësaj rëndësie kaq shpejt. Në mëngjesin e shpërthimit të luftës, thirra një mbledhje të jashtëzakonshme në orën tetë, e cila u mbajt tre orë më vonë. Me këtë rast, Këshilli Federal vendosi të dënojë në mënyrë më të ashpër këtë shkelje të së drejtës ndërkombëtare. Ishte e rëndësishme që Zvicra të mos shihej si fitimtare e luftës.

Por Zvicra fillimisht nuk donte të merrte përsipër sanksionet e BE-së…Ne vendosëm të enjten të forcojmë masat ekzistuese. Pyetja se si do të bëhej kjo mbeti e hapur. Këshilli Federal duhej të gjente një mënyrë për të shkuar sa më larg që të ishte e mundur pa shkelur neutralitetin zviceran dhe duke i lënë sa më shumë liri diplomacisë.

Ju thatë se Këshilli Federal donte të pengonte Zvicrën që të shfaqej si profiter lufte. Megjithatë, kjo është përshtypja që ka dalë nga vendimi i së enjtes.

Të enjten, Këshilli Federal nuk arriti të merrte vendimet e tij për sanksionet të kuptuara në mënyrë të kuptueshme. Por ke të drejtë: më pas je gjithmonë më i zgjuar.

Ju thoni se ishte tashmë e qartë të enjten se sanksionet do të rishikoheshin. Sipas informacioneve tona, nuk pritej që Këshilli Federal të bënte një ndryshim të plotë dhe të merrte plotësisht përsipër sanksionet e BE-së.

Edhe njehere. Shtatë orë pas fillimit të luftës, u mblodhëm. Një ditë më vonë, Këshilli Federal përsëri mbajti një qëndrim për Ukrainën në margjinat e një konference për shtyp për Evropën. Tashmë urdhrat ishin dhënë deri atëherë, sqarimi i plotë u bë gjatë fundjavës.

A nuk është më tepër presioni i demonstruesve, partive dhe vendeve perëndimore që e shtyu Këshillin Federal të miratonte përfundimisht sanksionet?

Këshilli Federal gjithashtu do të ishte kritikuar nëse do ta kishte marrë lehtë një vendim kaq të vështirë. Mbetet përshtypja se Këshilli Federal nuk ishte në dijeni të rëndësisë së ngjarjeve. Na vjen keq, por për ta thënë këtë, ju nuk e keni lexuar deklaratën time presidenciale.

Por nëse.
Unë thashë atje: « Zvicra dënon ashpër veprimet e Rusisë ». Zvicra nuk e dënon një fuqi të madhe “me fjalët më të forta” pa e ditur se çfarë do të thotë kjo. Megjithatë, zbatimi i sanksioneve kërkonte sqarime të bazuara.

Prandaj Këshilli Federal nuk e konsideroi të mundshme që Vladimir Putin të mund të fillonte këtë luftë. Ndryshe, këto sqarime duhet të ishin në dorë diku në një sirtar…
Shumica e vendeve evropiane e panë një pushtim ushtarak të Ukrainës si një opsion të pamundur. Amerikanët ishin të vetmit që paralajmëruan për një luftë. Ata janë kritikuar edhe për këtë. Paralajmërimi i tyre u barazua pjesërisht me propagandë.

Dy vjet më parë, pothuajse askush nuk besonte në rreziqet e një pandemie, dhe tani një diktator i cili ka më shumë se 20 vjet që është ulur në Kremlin, po na merr rrugën e gabuar. Nuk funksionon në favorin tonë.

E gjithë Evropa filloi me këmbën e gabuar. Ne besuam për 77 vjet se luftërat midis shteteve kishin mbaruar. Pastaj u krijua BE-ja, u krijua OKB-ja. Kjo e bëri edhe më të pamundur idenë e një lufte në Evropë.

Ju folët me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky. Çfarë i thoni një kreu shteti që është i rrethuar në kryeqytetin e tij? 

Vërtet ishim takuar disa herë, njiheshim tashmë. E pyeta: “Si jeni? Je i plagosur?”

Çfarë përshtypje ju ka lënë?
Ai ishte thellësisht i prekur, por gati për të luftuar.

Në anën tjetër, është Vladimir Putin, i cili po bën një luftë agresioni. Ushtria e tij vret civilë, shkatërron infrastrukturën. A është presidenti rus një kriminel lufte?
Këtë do ta vendosin gjykatat. Gjykata Ndërkombëtare Penale merret me raste të tilla. Zvicra mbështet iniciativat që mbledhin prova për këtë qëllim.

Si mund ta shtyjmë Rusinë t’i japë fund luftës? Shtetet e Bashkuara dhe BE kanë lënë të kuptohet se do të ngrijnë asetet e oligarkëve në një mënyrë të synuar. A e ndjek Zvicra këtë lëvizje?

Shumë oligarkë janë në listën e sanksioneve të BE-së. Ata tani janë drejtpërdrejt të shqetësuar dhe nuk mund të disponojnë më paratë e tyre në Zvicër.

Për çfarë shumash po flasim?
Ne nuk e kemi këtë informacion. Ajo që dimë është se një numër mjaft i konsiderueshëm i këtyre oligarkëve jetojnë në Zvicër. Ne jo vetëm që kemi marrë përsipër listën e sanksioneve të BE-së, por kemi vendosur edhe ndalime të hyrjes për pesë persona të tjerë. Së bashku me të gjithë botën perëndimore, ne jemi gati të ushtrojmë presion mbi shoqërinë e Presidentit Vladimir Putin për të kuptuar se lufta ka një çmim. Në të njëjtën kohë, duhet të jemi të kujdesshëm që të mos stigmatizojmë qytetarët rusë vetëm për shkak të kombësisë së tyre. Shumë prej tyre nuk e duan as këtë luftë.

Vendi ynë është një qendër e rëndësishme për tregtimin e lëndëve të para ruse. Pse nuk i jep fund Zvicra?

Sepse BE nuk e ka sanksionuar as tregun e mallrave. Nuk ka asnjë bllokadë tregtare totale.

Por a nuk duhet ta sulmojmë pikërisht nëse duam të arrijmë Rusinë?

Vetëm BE-ja mund të shpjegojë pse nuk e ka bërë deri më tani. Mendoj se ka disa arsye për këtë. Një prej tyre është sigurisht që ne nuk duam që njerëzit të përfundojnë në shtëpi pa ngrohje. Shtetet gjithashtu kanë një përgjegjësi ndaj popullit të tyre. Kjo është arsyeja pse gazi vazhdon të rrjedhë përmes gazsjellësit Nord Stream 1, sot si dy javë më parë.

Zvicra është mbështetur prej kohësh në një politikë ekonomike shumë fyese ndaj Kinës, por edhe Rusisë. Moska ka nisur një luftë në Evropë dhe Pekini po tregohet gjithnjë e më shumë iniciativë. A është koha për t’u kthyer?

Marrëdhëniet me Kinën janë më të vështira se sa kanë qenë. Por ne tradicionalisht kemi pasur një politikë të marrëdhënieve të hapura me të gjitha shtetet. Për sa i përket Rusisë, të gjitha vendet e Evropës janë në të njëjtën situatë. Pas kësaj lufte, asgjë nuk do të jetë si më parë. Ne do të duhet të rimendojmë vetë arkitekturën e sigurisë në Evropë. Shpresoj që Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, OSBE, do të vazhdojë të shërbejë si instrument për këtë qëllim. Ne jemi të përkushtuar për të. Unë vetë paraqita një plan veprimi në këtë drejtim në janar në Vjenë. Ka edhe çështje të reja, si tregtia e lëndëve të para dhe marrëdhëniet me shtetet autokratike.

Të ngjashme: Si reagoi Rusia ndaj marrjes së sanksioneve të BE-së nga Zvicra?

Deri më tani ajo është treguar shumë e rezervuar. Reagimi i vetëm ishte mbyllja e hapësirës ajrore ruse ndaj avionëve zviceranë, pasi ne u mbyllëm tonën. Natyrisht, ne nuk e dimë se çfarë do të vendosë Rusia nesër. Përfaqësuesit tanë në Moskë janë në kontakt me Ministrinë e Jashtme ruse dhe diskutimet po vazhdojnë. /Blick.ch

 

Derniers articles