19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Ne Zvicer, nis java nacionale e imunizimit (vaksinimit)

Berne, 9 nentor -Disa zyrtarë qeveritarë njoftuan fillimin e javës për të promovuar vaksinën Covid-19 në Zvicër, duke kujtuar rëndësinë e injektimit, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidenti i Konfederatës kujtoi në Twitter se të rinjtë do të kurseheshin nga Covid-19 në shumicën e rasteve, por se shumë të tjerë nuk do të ishin aq me fat, si të moshuarit, të sëmurët kronikë apo të dëmtuarit nga imuniteti.

Presidenti i Konfederatës Guy Parmelin, ministrat e shëndetësisë dhe sportit Alain Berset dhe Viola Amherd nisën javën kombëtare të vaksinimit me video thirrje në Twitter. Ata kujtuan se inokulimi është rruga për të dalë nga pandemia.

Presidenti i Konfederatës tha të hënën në mëngjes se të rinjtë do të kurseheshin nga Covid-19 në shumicën e rasteve, por se shumë të tjerë nuk do të ishin aq me fat, si të moshuarit, të sëmurët kronikë apo të imunizuarit. « Vaksinohuni për të mbrojtur të tjerët, » kërkoi ai.

Alain Berset shprehu shpresën e tij se ky ishte « hapja e fundit në luftën kundër pandemisë », e cila ka 20 muaj tërbuar dhe po bëhet « me të vërtetë e vështirë ». Por ka një mënyrë që shoqëria të dalë nga kjo krizë, kujton ai, dhe kjo është vaksinimi.

Matja është e sigurt, është përdorur miliarda herë dhe është e cilësisë së lartë. Dhe jo vetëm që mbron njerëzit që janë vaksinuar, por edhe ata përreth tyre.

« Na ndihmoni »

Viola Amherd tërhoqi vëmendjen edhe për përfitimet për të vaksinuarit: “Falë vaksinimit, ne mund të lëvizim sërish lirshëm, brenda apo jashtë, për sport, në gara, në klube apo tubime shoqërore. Dhe ne mund të presim me padurim një « sezonin skish pa shqetësime », tha ministri i sportit. « Na ndihmoni t’i japim fund pandemisë. »

Java e vaksinimit fillon të hënën në mesditë me një demonstratë në Sheshin Federal në Bernë. Nën moton « Çdo vaksinim vlen », janë planifikuar ngjarje në të gjithë vendin, si koncerte, një fshat vaksinimi në stacionin e Cyrihut, vaksinime në autobusë, tramvaje, një varkë në Rhine ose nën hipnozë.

Apeli i kryetarëve të partive

Kryetarët e gjashtë partive nënshkruan së bashku një apel për t’u vaksinuar me rastin e kësaj jave të vaksinimit për Konfederatën dhe kantonet, rreth sloganit « çdo vaksinim vlen! »

“Të gjithë duam të dalim nga masat e koronavirusit. Edhe ju duhet të merrni pjesë në përpjekjen e përbashkët për të dalë nga pandemia. Zvicra ka nevojë për mbështetjen tuaj”, kanë shkruar kryetarët e PS, PLR, Qendrës, të Gjelbërve, Liberalëve dhe Partisë Ungjillore.

Derniers articles