22.3 C
Berne
mardi 23/07/2024

Loti thonë është mëshirë. Prandaj Zoti i ka dhënë bereqet Zvicres. Presidenti Cassis qanë para refugjateve ukrainas. Cilit president shqiptar i keni parë lotët?

Kjo ehste një foto e rrallë: Ignazio Cassis priste një vizitë emocionale në Poloni, por ndoshta jo në këtë masë. Presidenti i Konfederatës ndodhej në një qendër refugjatësh në Chelm, jo ​​shumë larg Ukrainës, kur iu desh të merrte disa sekonda për t’u rikuperuar nga emocionet e tij.

Skena e fortë në kufirin me Ukrainën. Kur presidenti zviceran Ignazio Cassis sot i shperthyen lotët per refugjatet e Ukraines, sikur dje presidentit amerikan Clinton për ata shqiptare 

Duke vizituar Poloninë të hënën, Presidenti i Konfederatës, Ignazio Cassis, shkoi në një kamp refugjatësh jo shumë larg kufirit me Ukrainën. Një moment i fortë emocional.

Presidenti zviceran Ignazio Cassis sot i shperthyen lotët per refugjatet e Ukraines, sikur dje presidentit amerikan Clinton për ata shqiptare. Loti thonë është mëshirë. Prandaj Zoti i ka dhënë bereqet Zvicres. Ma thuani cilit president shqiptar i keni pare lotin? Jmei dshsnmitare se ne kohen kur shqiptarat e Lugines se Presheves te diskrimnuiara vritet e burgosen te clet shpetimie gjejn tek eksodi lideret, ministrat e kryeministart sqhiptare qofta ata nga Tiraana e Prishtina keto njezet vitete fundit sa herë kane vizituar Luginen, qofte ne Preshevë apo Medvegje  ata jo qe kane qare para eksodit , refugajteve shqiptare, por kan hanger pula dhe qingja te pjekur duke kenduar « oh moj ti qik me rruzar n’fyte.. »

Zelensky, me të vërtetë një mik -Zvicra ishte më e shpejta 

Arsyeja? Përkthyesja që do t’i tregonte historinë e refugjatëve ishte vetë ukrainase dhe filloi të qante tre herë kur iu desh të tregonte historinë e jetës së këtyre grave që kishin lënë Dnieper dhe Mariupol. Kur pak minuta më vonë, Ignazio Cassis donte t’ua rrëfente këtë episod anëtarëve të delegacionit zviceran, ai u prek nga tragjedia që po ndodhte në Ukrainë.

Ky episod përmbylli një ditë maratonë për Ticino. Të hënën herët në mëngjes, Ignazio Cassis u prit nga kryeministri polak Mateusz Morawiecki. Në veçanti, ai shprehu dëshirën që Zvicra të konfiskojë asetet ruse në posedim të saj dhe t’i dhurojë ato për çështjen ukrainase. “Ai kërkoi gjithashtu që ne të dorëzonim armë, por unë i shpjegova se nuk ishte në përputhje me neutralitetin zviceran”, tha Ignazio Cassis për Blick.

Më pas, kreu i diplomacisë zvicerane udhëtoi në Lublin, në Poloninë lindore, për të vëzhguar dërgimin e ndihmave humanitare zvicerane. “Vendi juaj na ndihmoi më shpejt dhe ju falënderoj për këtë”, tha një përfaqësues i Ministrisë së Punëve të Jashtme vendase. Ignazio Cassis shpjegoi se Këshilli Federal kishte dërguar 80 milionë franga ndihmë humanitare, por se popullsia kishte shkuar edhe më tej me premtime.

Presidenti i Konfederatës rastësisht takoi një grup qytetarësh që kishin ardhur nga Gjeneva për të ofruar ndihma humanitare. “Sot jam krenar që jam presidenti i Zvicrës”, u tha Ignazio Cassis. Ticino vuri në dukje gjithashtu praninë e dy anëtarëve të Këshillit Kombëtar, SVP Franz Grüter dhe socialistes Edith Graf-Litscher, gjë që dëshmon shqetësimin e Parlamentit për situatën në Poloni.

Duhet thënë se shifrat e dorëzuara pak minuta më vonë në Dorohusk, një postë kufitare me Ukrainën, bënë që dikujt t’i kthehej koka: disa ditë, më shumë se 80,000 njerëz hynë në Poloni, ekuivalenti i popullsisë së qytetit të Lucernit. Në total, më shumë se dy milionë ukrainas kaluan tranzit nëpër tokën e vendit fqinj.

“Ishte detyra ime të vija në Poloni dhe Moldavi, në vendet që preken drejtpërdrejt nga kjo luftë absurde,” shpjegoi Presidenti i Konfederatës. Ignazio Cassis thotë se është shumë i prekur nga konflikti. “Si të gjithë njerëzit e brezit tim, kurrë nuk kam menduar se do ta dija fjalën luftë një ditë.”

Solidariteti i treguar nga Polonia është i habitshëm, veçanërisht në një vend ku paga mesatare është disa qindra euro. Kjo gjendje shpirtërore i bën përshtypje socialistes Edith Graf-Litscher (57). Këshilltari Kombëtar është pjesë e delegacionit si anëtar i Komitetit të Politikave të Sigurisë. “Ne duhet të mësojmë nga ky solidaritet, nga forca e kësaj shoqërie polake që mendon në tërësi dhe jo individualisht”, përshëndeti turgauviani.

Së fundi, Ignazio Cassis foli edhe për polemikat e lindura nga pozicioni i tij në vendin federal në margjinat e ndërhyrjes së Volodymyr Zelensky. Disa UDC të zgjedhura ishin shtrënguar. “Kjo ndodhi natyrshëm. Më njoftuan se do të transmetohej një mesazh dhe më pyetën nëse doja të vija në Sheshin Federal. Vendosa ta bëj”, sqaroi Presidenti i Konfederatës. Ticino ka një marrëdhënie të gjatë me homologun e tij ukrainas, për këtë arsye ai e quajti atë « miku im », veçanërisht në rrjetet sociale.

Delegacioni zviceran përfundoi të hënën intensive në Moldavi, ku Ignazio Cassis do të takohet me Presidenten Maia Sandu të martën në mëngjes, fillimisht për një bisedë kokë më kokë përpara një diskutimi më të gjerë dhe më pas një konferencë për shtyp. Një vizitë në një qendër tranziti dhe një qendër refugjatësh është ende në program, përpara se të ktheheni në Zvicër të martën në mbrëmje.

Derniers articles