19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Kryeministri Albin Kurti ne Foruminin nderkombëtar të Paqes në Paris, te prirë nga Macron dhe Kamala Harris

Bernë, 11 nentor -Presidenti francez Emmanuel Macron dhe nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara Kamala Harris sot kane nisur Forumin Ndërkombëtar te Paqes në Paris, kushtuar këtë vit kapërcimit të ndarjeve globale, ne te cilin forum eshet ftuar edhe kryemnistri i Kosovës Albin Kurti, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Emmanuel Macron dhe Kamala Harris do të hapin zyrtarisht Forumin të enjten në orën 17:00, në Grande Halle de la Villette, së bashku me presidentin nigerian Muhammadu Buhari dhe kryeministrin e Bangladeshit Sheikh Hasina.

Tridhjetë krerë shtetesh dhe qeverish priten personalisht në këtë takim të katërt vjetor, të kërkuar fillimisht nga Emmanuel Macron, i cili do të mbahet deri të shtunën. Ne mesin e  dhjetra burreshtetasve dhe krerve te qverive bopterore ne ket forum ndekrombëtar eshte ftuar edhe kryeministri i Republikes se Kosovës Albin Kurti. Mesohet po ashtu se ne kete forum eshte ftuar edhe Serbia nga perfaqesuar nga Bernabic.

Sipas gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch forumi ne fjalë u themelu në vitin 2018, synon të krijojë një takim të rregullt të vendimmarrësve botërorë në Paris, si ajo që bëhet në Davos për çështjet ekonomike ose në Mynih për çështjet e sigurisë, dy ngjarje shumë të njohura në çdo fillim vit. “Objektivi është të sigurohet një platformë ku Shtetet por edhe aktorë të tjerë takohen për shumë tema si klima, shëndetësia, ekonomia sociale dhe solidariteti, çështjet dixhitale”, shpjegon Drejtori i Përgjithshëm i Forumit, Justin Vaïsse.

Udhëheqësit e organizatave ndërkombëtare (OBSH, FMN, Banka Afrikane për Zhvillim, Programi Botëror i Ushqimit …), kompanive (Microsoft, Google, Youtube …), OJQ-ve dhe fondacioneve (Melinda Gates, Georges Soros …) do të marrin pjesë gjithashtu në panele të ndryshme të planifikuara për tre ditë rresh

Derniers articles