19 C
Berne
lundi 22/07/2024

Kryeministri i Kosoves Albin Kurti ka arritur ne Berne per nje vizite pune. Do pritet nga presidenti zviceran, nga deputet shqiptare dhe diaspora

Bernë, 22 shtator -Ashtu siq kemi paralajmeruar Kryeministri i Republikes se Kosovës Albin Kurti sot do te zhvilloj nje vizite zyrtare dyditore në Zvicër.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, shoqerohet nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka udhëtuar sot për në Zvicër, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Pasdite ai do të pritet në takim bilateral nga Presidenti i Konfederatës Zvicerane, Alain Berset.

Behet me dije po ashtu se pas takimeve me autoritetey helvetike, sot ne mbremje kryemnistri kosovar do te zhhvilloje nje takim me diasporen si dhe me Kandidatet Shqiptar për Këshillin Nacional tek Ambasada e Kosovës në Bern.

Viziten e z. Kurti na e konfirmuan edhe zyrtaret nga kabineti i presidentit te konfederates zvicerane.

«Presidenti federal Alain Berset do të presë sot kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin. Do të diskutohen çështjet aktuale rajonale në Ballkanin Perëndimor si dhe marrëdhëniet dypalëshe mes Zvicrës dhe Kosovës…» ka deklaruar per gazeten zvicerane Le Canton27.ch znj. Gianna Blum, Bashkëdrejtues i Komunikimit | Bashkëpërgjegjës për komunikim

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, dite e sa vie Kosova dhe Zvicra po intensifikojnë bashkepunimin dhe marrdheniet e mira mes veti. Kety dy vitet e fundit krerët e shtetit te Kosoves (presidentja, kryeministri, kryeparlamentari si dhe deputete..) kane vizitur Zvicren se paku dhjete here, delegacione keto te pritura nga autoritetet e Konfederates Helvetike ne Berne, Gjeneve apo ne Zurich.

Gjate bisedave te fundit që kemi pasur me autoritetet zvicerane sikur me shefin e diplomacise z.Ignazio Cassis, me znj.Micheline Calmy ashtu edhe me Carlo Sommaruga ata per Le Canton27.ch kane deklaruar se « vizitat e shpeshta Kosovë-Zvcer dhe ansjelltas si dhe takimet e nejpasnjeshme mes autoriteteve kosovare dhe zvicerane deshmojne me se miri miqesine mes dy popujve tanë, duke rikonfirmuar lidhjet tona te ngushta mes Zvicrës dhe Kosovës »

Do perkujtuar se Zvicra eshte nder vendet e para qe njohu pamvaresine e Kosoves me 14 mars 2018. Sipas gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch konfirmuar nga OFS, aktualisht ne Zvicer jetojne dhe veprojne mbi 300.000 shqiptare.
Gjate qendrimit ne Zvicer, Kurti do te takoj edhe mergimtaret shqiptare ne disa kantone. Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch per dallim nga vendet boterore Zvicra eshte bere vendi me i vizitur dhe preferuar nga drejtuesit e shtetit kosovar, madje edhe ai në Shqiperi, qe bëhet sigurisht per te mesuar dhe marrur pervoja te funksionimit te shtetit juridik sidomos modelin e demkracise dhe tolerances qe vendeve te ballkanit pas luftes, ju mungojnë.

Derniers articles