17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Kështu lëviz e dashura e Putinit në Zvicër. Fillimisht ajo jetoi në Ticino, më pas banoi në Gjeneve

Berne, 25 prill -Alina Kabaeva thuhet se është e dashura e Vladimir Putin. Ajo jetonte në Zvicër me fëmijët e krerëve të Kremlinit. Tani është e qartë se ku ishte i dashuri i Putinit, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Sipas mediave amerikane, e dashura e supozuar e Vladimir Putin (69), Alina Kabaeva (39), ishte fshehur në Zvicër. Por në fund të marsit u bë e qartë në këtë vend: ajo tashmë është zhdukur. Por tani po bëhet më e qartë se si – dhe kur – zonja e Putinit ka banuar në Zvicër.

Një hulumtim i “Wall Street Journal” emërton vendbanimet e ish-gjimnastit. Sipas zyrtarëve amerikanë dhe evropianë të sigurisë, Alina Kabaeva qëndroi në Zvicër « për një kohë të gjatë ».
Vilë me helipad në Këlni GE
Sipas gazetës, zyrtarët amerikanë të informuar për lëvizjet e dashnores së Putinit kanë treguar se ajo jetonte në Këlni GE.
Ajo jetonte në një vilë me mure të larta dhe një helikopter në liqenin e Gjenevës. Punonjësit e Putinit thuhet se kanë kryer disa makinacione në fshat. Një zyrtar amerikan thotë se punonjësit e shefit të Kremlinit mbërrijnë dhe largohen shpesh me helikopter.

Nga viti 2015 në Lugano TI, më pas në Liqenin e Gjenevës

Por vetë dashnorja e Putinit thuhet se është parë rrallë në Këlni. Më parë ajo ka jetuar në Lugano. Alina Kabaeva udhëtoi për në Zvicër në vitin 2015 dhe lindi një fëmijë. Babai thuhet se është Putin. Kremlini e mohoi këtë në atë kohë.

Foshnja ka lindur në klinikën Sant’Anna në Lugano TI, sipas gazetës në një nga maternitetet më të shtrenjta në Evropë. Pas lindjes, Kabaeva qëndroi në Zvicër. Fillimisht keni jetuar në një rezidencë luksoze në Lugano me pamje nga liqeni.

Pastaj edhe në një objekt më të avancuar në Këlni. Është e paqartë kur i dashuri i Putinit ia ktheu shpinën Zvicrës – dhe nëse kjo është vetëm e përkohshme.

Zvicra nuk i sanksionon dashnores se Putinit

Në mars, EJPD, Departamenti Federal i Policisë dhe Drejtësisë, kontrolloi nëse Alina Kabaeva ishte ende në Zvicër. Aty thuhej: “FDJP nuk ka asnjë indikacion për praninë e këtij personi në Zvicër. Janë bërë sqarimet e duhura”, citon Blick.ch

Është e paqartë nëse i dashuri i Putinit zotëron pronën ku ajo ka jetuar nga viti 2015 deri sa ajo u largua nga Zvicra. Një gjë është e qartë: deri më tani, Zvicra nuk ka vendosur asnjë sanksion ndaj Alina Kabaeva. Edhe SHBA-të janë përmbajtur nga një gjë e tillë deri më tani.

Pse? SHBA ka një përgjigje. Ekziston gjithashtu mundësia, sipas një zyrtari të Zyrës së Thesarit të SHBA për Kontrollin e Pasurive të Huaja për Wall Street Journal, që Putin « do të reagonte në mënyrë agresive ».

Derniers articles