26.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Zvicra denon shtate shqiptar me nga 10 deri 13 vjet burg per rrahjen e nje shqiptari (41) tjeter

Prishtine, 17 dhjetor -Gjashtë nga shtatë të akuzuarit vijnë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Njëri është belg. Gjykata vendosi që katër autorët kryesorë të dëbohen nga vendi për 15 vjet. Një i akuzuar i pestë u dëbua nga vendi për pesë vjet, mjofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga autoritetet zvicerane.

Shtatë persona janë dënuar të premten pas një sulmi brutal ndaj një kosovari në Bilten. Katër autorët kryesorë morën nga 10.5 deri në 13 vjet burg.

Një kosovar 41-vjeçar është rrahur brutalisht dhe është plagosur rëndë në Bilten GL më 3 tetor 2018. Tani shtatë persona janë dënuar nga Gjykata Kantonale e Glarus. Sipas aktgjykimit të publikuar të premten, ai e shpalli fajtor të akuzuarin, ndër të tjera, për tentativë vrasje ose nxitje të saj.

Dy të rinj mësohet se e kanë rrahur kosovarin me shkopinj masive në atë mënyrë që ai ka shpëtuar vetëm me fat dhe falë ndihmës së menjëhershme mjekësore.

10.5 vite për të dy klubet

Tashmë dy banditë janë dënuar nga gjykata për tentativë vrasjeje me 10.5 vite burg secili. Sipas aktgjykimit, ju keni vepruar në emër të dy të akuzuarve të tjerë dhe keni marrë 10 mijë franga si tarifë.

Dy klientët e supozuar u dënuan për nxitje në tentativë për vrasje, dhe njëri prej tyre ishte dënuar edhe për një sërë veprash të tjera. Ai u dënua me 13 vjet dhe kolegu i tij me 10.5 vjet burgim. Të katër autorët kryesorë janë në burg të parakohshëm.

15 vjet dëbim kombëtar

Një tjetër i akuzuar pranoi 18 muaj burgim për vepra droge, falsifikim të identitetit dhe mashtrim zyrtar. Një çift u largua me dënime me kusht përkatësisht 10 muaj dhe një vit. Ata kishin falsifikuar një ekstrakt nga regjistri i ekzekutimit të borxhit për të marrë një apartament që u duhej urgjentisht.

Kosovarët marrin 80,000 CHF si kënaqësi

Me përjashtim të atij belg, masa është futur në sistemin e informacionit Shengen. Blloku vlen për të gjithë zonën Shengen. Çifti nuk duhet të largohet nga Zvicra.

Gjykata i dha viktimës në atë kohë një kompensim prej 80,000 frangash. Përveç kësaj, ka kosto të larta nga procedura për të akuzuarit.

Autori u bë viktimë

E veçanta e rastit ishte se me sa duket ishte një akt hakmarrjeje. Dy klientët thuhet se kanë qenë viktima të një sulmi një vit e gjysmë më parë. Raketa kryesore e atëhershme ra viktimë e sulmit në Bilten në 2018.

Vendimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm. Mund t’i referohet Gjykatës së Lartë të Kantonit të Glarus. Zyra e prokurorit publik kishte kërkuar dënime më të larta me burgim dhe avokatët mbrojtës u lutën për lirim.

Derniers articles