16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Kejsi Rrustja nje këngëtare dhe studente me perspektivë që po vlerësohet lart në Gjermani nga publiku dhe shkolla me nota 10-she!

Bernë, 21 qershor -Kejsi Rrustja, është një vajze e re në diasporen shqiptare, studente dhe kengetare me një emër te ri në skenën tonë muzikore, por jo edhe per opionin gjerman. Për Kejsi Rrujstja tash e disa here kane shkruar pos mediave shqiptare edhe mediat gjermane si nje e këngetare me perspektive,  zeri i se ciles po i hap rruge dhe suksese.

Ajo sot jeton dhe vepron në Gjermani me prindërit dhe dy vëllezerit e saj. Kejsi s’ka me shumë se 16 vjeç, që askush nuk do ta besonte per shkak te zerit te saj plot nuanca. Ajo ka arritur mjaft suksese në lëmin e muzikës si këngëtare që mund t’i tërheq gazetaret për një interviste sikur ate të gazetes zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

Kejsi Rrustja edhe me mikrofon edhe në shkolle me nota 10-she! 

Aucune description disponible.« Ne fushen e muzikes po ecën shume me keto kushte te pandemis. Sic dihet ketu ne gjermani cdo gje eshte akoma e mbyllur po behen gadi dy vite. Megjithate kjo periudhe me ka dhene mundesine per te krijuar kenge te reja. Mbrenda kesaj periudhe kam krijuar gjasht kenge te reja. Ku dy nga keto i kam publikuar… » ka thenë fillimisht kengetarja e re shqiptare qe jeton dhe vepron ne Gjermani Kejsi Rrustaj ne interviasten ekskluzive për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

E pyetur rreth kengeve te reja qe ka përgatiur, ne vazhdim Kejsi Rrustjas thote se « E para titullohet This Love kenduar Kejsi Rrustja me tekst+muzik+orkestrim Aldo Marku dhe e dyta titullohet Alone tekst+muzik +kenduar Kejsi Rrustja orkestrim Aldo Marku. Ndersa  Kater kenget e tjera ku une jam kantautore nuk I kam publikuar akoma per arsye te Lockdawn qe kishim ne Gjermani. Sepse ne nuk kishim mundesine te leviznim me shume se 15 km. Per kete e kisha te pa mundur te beja regjistrimin final te kengeve ne studio. Me lehtesimin e kufizimeve do te publikohen se shpejti. Kenga e trete titullohet Danger in the air me tekst+ muzik+kendim Kejsi Rrustja orkestrim Dirk Benner Kenga e katert titullohet Love is an illusion tekst+muzik+kenduar Kejsi Rrustja, orkestrim Maestro Shpetim Saraci Kenga e peste titullohet So Alikeme tekst +muzik+kendim Kejsi Rrustja orkestrim Maestro Shpetim Saraci. Kurse kenga e gjashte akoma se kam vendosur titullin por eshte perseri eshte tekst +muzke+kenduar Kejsi Rrustja dhe orkestrim Maestro Shpetim Saraci… »

Aucune description disponible.Krahas muzikes Kejsi Rrustja asesi nuk ka lene anash studimet, përkundrazi ajo edhe ne këte drejtim eshte kapacitet dhe para ne shkollen e saj! Lidhur me shkollimin dhe notat, kengetarja jone flet me kreanri pewr sukseset e saj.

« Une jam shume mire me mesime, kjo kohe eshte e ngarkuar duke qene se jam me provime, tash jam ne perfundim te klases se 10. Une studimet dua ti vazdoj ne degen e finances. Si te gjithe artistet e tjere ketu ne Gjermani edhe mua mu anulluan te gjithe koncertet qe kisha te planifikuara pasi dihet qe Gjermania i ndjek rregullat dhe i zbaton me rreptesi. Po shpresoj qe kjo situate te kaloj sa me shpejt. Por me hapjen e tyre patjeter qe do te kem shume koncerte, dhe per fansat se shpejti do te vij me disa kenge te reja… » ka thëne ne fund kengetarja jone e re Kejsi Rrustja ne intervistën për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles