17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Vdes «arkitekti i trafikut te organeve» ne Kosove Dick Marty

Politikani, i quajtur edhe “gjuetari mafioz”, vdiq këtë të enjte në moshën 78-vjeçare, konfirmoi partia e tij. Ish-deputeti radikal dhe Prokurori i Përgjithshëm i Ticino Dick Marty vdiq të enjten në moshën 78-vjeçare,  jofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Njeriu që ishte gjithashtu raportues në Këshillin e Evropës dhe anëtar i Komisionit të OSBE-së për të Drejtat e Njeriut kishte fituar famë ndërkombëtare.

Marty ishte rapirtues e KE i cili kishte akuzuar kreret e UCK-se per « trafik organe » me te cilen akakuze te gjykates speciale ne Hage nuk permenden fare kjo cfare kishte aloduar ne raportin e tij.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka kujtuar deshtinin e atentatit te Serbise ndaj tij qe vet Dicka Marty e kishte deklaruar se «jam i kercnuar nga sherbimet sekret serbe per tlu vrare qe me pas fajin t’i lihet shqiptareve.. » I cili deri ne ditet e fundit te jetes se tij ishte nen mbrojtje te policise zvicerane.

Në vitin 2010 ai publikoi një raport mbi trafikimin e dyshuar të organeve në Kosovë, në të cilin implikonte anëtarë të rangut të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Marty duke shkruar shkroi një raport për Këshillin e Evropës, pretendoi se UÇK-ja kishte kryer krime të rënda, përfshirë trafikimin e organeve.

Vdekja e Marty, i cili i kishte kushtuar një pjesë të mirë të karrierës së tij luftimit të sistemeve mafioze.

I lindur në vitin 1945 në Lugano, Dick Marty ishte prokuror i Ticinos nga viti 1975 deri në 1989, më pas këshilltar i shtetit, përpara se të shërbente për gjashtëmbëdhjetë vjet në Këshillin e Shteteve, nga 1995 deri në 2011. Ishte gjatë kësaj periudhe që ai ishte delegat në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në Strasburg, që nga viti 1998.

Ai u bë i njohur atje si një hetues i posaçëm për transportet shumë të kontestuara të të burgosurve të CIA-s dhe burgjet sekrete në Evropë, shkruan ATS.

Kjo ish-figurë e madhe në politikën dhe drejtësinë zvicerane jetoi për një kohë të gjatë nën vëzhgimin e ngushtë të policisë.

Derniers articles