17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Nga te shtenat ne Prage vriten 15 veta, dhjetera te plagosur ne Universitet. Mediat flasin vrasedi i frymezua nga vrasjet e nxenesve serb ne Beograd

Dramë në Kryeqytetin e Çekise ne Prage. Një person i armatosur ka hapur zjarr këtë të enjte në një godinë të fakultetit të filozofisë në qendër të kryeqytetit, njiftin gazeta zvicerane ne shqip Le Cantin27.ch

Një person i armatosur vrau më shumë se 15 persona dhe plagosi të paktën 24 të tjerë të enjten në një fakultet në Universitetin Charles në Pragë, tha policia çeke. “Shifrat janë ende subjekt ndryshimi”, thanë shërbimet e urgjencës, sipas mediave çeke.

Sipas shërbimeve të urgjencës, në mesin e të lënduarve janë raportuar raste shumë të rënda.

Policia pretendoi se sulmuesi ishte “eleminuar”, duke specifikuar në orën 16:00 se e gjithë ndërtesa po “evakuohej”.

Sipas mediave çeke, të shtënat kanë ndodhur në Fakultetin e Arteve, ku mësuesit dhe studentët janë urdhëruar të mbyllen gjatë ndërhyrjes së policisë.

Kanali televiziv privat Nova TV raportoi për një shpërthim dhe një të shtënë në çatinë e ndërtesës. Studentët u strehuan në një parvaz në katin e fundit për t’i shpëtuar sulmuesit.

“Asnjë gjuajtës tjetër”

Ministri i Brendshëm Vit Rakusan i tha televizionit publik se prania e « asnjë sulmuesi tjetër » nuk ishte « konfirmuar » dhe i bëri thirrje popullatës që të ndjekë udhëzimet e policisë. Policia mbylli zonën dhe u kërkoi njerëzve që jetonin aty pranë të qëndronin në shtëpi.

Përforcime shtesë të policisë, duke përfshirë njësinë e vendosjes së shpejtë, shkuan në vendngjarje.

“U bëjmë thirrje qytetarëve që të mos qëndrojnë në zonën përreth dhe të mos dalin nga banesat e tyre. Ndërhyrja e policisë është ende në vazhdim”, tha policia. “I gjithë sheshi Jana Palacha dhe rrethinat e tij janë plotësisht të mbyllura”, tha policia në orën 15:17 në rrjetin X.

Studentët do të ishin strehuar në klasa. Një individ ndau një foto në X të një dere të barrikaduar në Fakultetin e Arteve në Universitetin Charles. Ai shkroi se u lut që të dilte i gjallë dhe se e kishte mbyllur derën përpara se gjuajtësi të përpiqej ta hapte.

Në një mesazh të publikuar në Jam në kontakt me Ministrin e Brendshëm dhe PČR (Presidentin e Republikës). Kërkoj nga të gjithë qytetarët që të respektojnë rekomandimet e komponentëve të IZZH-së (shënim i redaktorit: shërbimet emergjente të vendit), raporton ATS.

« Nuk ka asnjë tregues se ky krim është i lidhur me terrorizmin ndërkombëtar, » u tha gazetarëve Ministri i Brendshëm çek Vit Rakusan.

Sinjale shqetësuese

Sipas medias “Prague Morning”, i dyshuari për të shtënat në Fakultetin e Arteve në Mbretërinë e Bashkuar shkroi këtë javë në Telegram se “e urrente botën dhe donte të linte pas sa më shumë vuajtje”.

“Kontrolli i historikut të sulmuesit na lejoi të zbulonim se ai posedonte ligjërisht disa armë zjarri”, shtoi shefi i policisë, cituar nga media. Gjithashtu pretendohet se vrasësi është frymëzuar nga vrasjet te nxenesve serbe ne Beograd dhe një vajzë 14-vjeçare ruse, e cila vrau dy studentë, plagosi pesë dhe kreu vetëvrasje në Bryansk të Rusisë, më 7 dhjetor, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vala goditëse

« Jam i tronditur nga këto ngjarje… Unë do të doja të shpreh keqardhjen time të thellë dhe ngushëllimet e mia të sinqerta për familjet dhe të dashurit e viktimave të të shtënave, » Presidenti çek Petr Pavel, i cili përfundon një vizitë dy-ditore në Paris. të enjten, deklaruar në X.

Kreu i Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dërgoi menjëherë një mesazh dhembshurie në Pragë. “Jam i tronditur nga dhuna e pakuptimtë e të shtënave që mori jetën e disa njerëzve sot në Pragë. Unë shpreh ngushëllimet e mia më të thella për familjet e viktimave dhe për popullin çek në tërësi. Ne qëndrojmë me ju dhe qajmë me ju”, ka shkruar ajo në mesazhin e saj në X.

Franca, përmes kryeministres së saj Élisabeth Borne, shprehu « emocionin » dhe « solidaritetin » e saj ndaj vendit.

Derniers articles