16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Zvicër, Gjykata e Lucernit shtate vjet burg shqiptarit nga Kosova që qëlloi me pushke mbi 21-vjecaren

Lucern, 22 Nentor -Tani ai përballet me shtatë vjet burg Zvicra ka qëlluar mbi kosovarët – të ketë qetësinë e tij Një burrë 38-vjeçar qëndron para gjykatës penale në Lucern të hënën pasdite për shkak se plagosi një 21-vjeçar me një të shtënë nga pushka e tij në Ebikon LU në korrik 2017. Ai përballet me shtatë vjet burg, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le canton27. duke ju referuar burimeve te  ATS/SDA

Ai donte të kishte pak qetësi dhe qëlloi një kosovar me pushkën e tij. Për këtë, një zviceran (38) duhet të përgjigjet para gjykatës penale në Lucern. Ai përballet me shtatë vjet burg. Ngjarja e përgjakshme ka ndodhur në orët e vona të mbrëmjes së 14 korrikut 2017 në një kantier shkolle në Ebikon, ku po qëndronin adoleshentë dhe të rinj. Ata folën, pinin dhe dëgjonin muzikë. Zhurma e ka shqetësuar të pandehurin që banonte aty pranë.

Kriminalgericht Luzern – Gericht verurteilt mehrfachen Raser zu 30 Monaten Freiheitsstrafe - 20 MinutenSipas aktakuzës, i akuzuari i kishte thënë të dashurës së tij në një moment të mëhershëm se do të “qëllonte” për shkak të shqetësimit të përsëritur të gjumit të natës. Mbrëmjen e kësaj të premteje, zvicerani i atëhershëm 34-vjeçar e bëri këtë pasi me sa duket pa dy burra teksa urinonin në murin e palestrës. Me armën e tij të rregullt ushtarake, një pushkë sulmi 90, ai drejtoi turmën nga një distancë rreth 45 metra nga ballkoni i tij. Aty është takuar me një kosovar 21-vjeçar.

E plagosura në pjesën e sipërme të trupit është dashur të dërgohet në spital. Piu pesë birra dhe tymosi kërp CBD Pasi dëgjoi një britmë, ai i dërgoi të dashurës së tij një mesazh në WhatsApp (« ech ha shit builds »). Më pas ai shkoi në ndërtesën e shkollës me një çantë me fasha. Ai e vuri në krah të plagosurin dhe u largua sërish. Ndërkohë në vendngjarje ndodheshin punonjësit e ndihmës mjekësore dhe policia. Arrestimi pasoi pak më pas.

Sipas deklaratave të tij, në kohën kur është gjuajtur, i akuzuari mund të ketë pasur problem me pijen, siç thuhet në aktakuzë. Në mbrëmjen e krimit, ai piu pesë kanaçe gjysmë litri birrë në stomak bosh dhe pinte kërp CBD. Pas arrestimit, ai ka rrëfyer. Akuzat janë vrasje me dashje e mbetur në tentativë dhe kanosje e shumëfishtë për jetën. Prokurori publik i Lucernit thekson se i akuzuari është një “qitës i aftë dhe i trajnuar”. Ajo kërkon një dënim me shtatë vjet burg. (SDA / LC27)

Derniers articles