22.2 C
Berne
jeudi 18/07/2024

Gazetat zvicerane e konsiderojne incident diplomatik skandalin e Serbise me boksieret e Republikes se Kosoves

Berne 24 tetor -Incident diplomatik: Serbia i shtyn boksierët kosovarë (Incident diplomatique: La Serbie refoule les boxeurs kosovars), me ket titull Blick.ch ka shkruar per skandalin e fundit te regjimit serb me boksieret shqiptare nga Kosova, shkruan gaxeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Serbia ua ndaloi hyrjen boksierëve kosovarë në territorin e saj për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të organizuar nga Federata Amatore (AIBA) në Beograd.

Incidenti është konfirmuar nga ministrja e Jashtme e Kosovës Donika Gervalla-Schwarz dhe ministri i Sportit Hajrullah Çeku.

Ata i shkruan një letër AIBA -s, raportuan mediat në Prishtinë. Boksierët kosovarë u kthyen mbrapsht në kufi nga autoritetet serbe pasi kishin veshur tuta me simbolet e shtetit kosovar, ende të pa njohur nga Serbia që nga pavarësia e saj.

AIBA për shpëtimin e Kosovës

“AIBA pret që delegacioni i Federatës së Boksit të Kosovës të mos trajtohet ndryshe nga anëtarët e tjerë të AIBA-s”, thuhet në një deklaratë nga Federata Botërore e Amatorëve, e cila ka kontaktuar federatën. Serbia të përpiqet të gjejë një zgjidhje.

Derniers articles