17 C
Berne
lundi 15/07/2024

Gazeta zvicerane: SHBA parandalon një luftë mes Serbisë dhe Kosovës!

Bernë, 30 gusht -Epo, funksionon! BE ka ndërmjetësuar me sukses ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Dhe SHBA-të gjithashtu ushtruan presion mbi grindjet në Beograd dhe Prishtinë në prapaskenë, shrkuan gazeta zvicerane Weltwoche, transmeton Le Canton27.ch

Pse ajo që nuk tentohet në Ukrainë funksionon në Ballkan?

Interesat.
Një konflikt i dytë evropian nuk ishte në interesat evropiane dhe as amerikane.
Sepse mosmarrëveshja ballkanike mund të ishte përshkallëzuar. Rrethet në Serbi dhe në Kosovë do të kishin dashur ta shihnin këtë. Por BE dhe SHBA nuk donin luftë. Basta!

E bukur. Por pse nuk ka iniciativë për Ukrainën?
Gjithashtu interesat.
Këtu Uashingtoni ka nevojë për një luftë të gjatë për të dobësuar Rusinë.
Sa gjatë? Ministri i Jashtëm i Gjermanisë sapo tregoi një kornizë: disa vite.
Po, por Putini nuk do paqe. Dhe Ukraina duhet së pari të luftojë për një pozicion më të mirë.
Mund te jete. Por të paktën mund të provoni.
Sikur të dëshironit.

Pak ore pas arritjes se marrveshjes me Kosovës dhe Serbise (27 gusht 2022) gazeta e njohur zvicerane ne shqip Le Canton27.ch doli me nje shkrim me titull: Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje!.. Cmimi Nobel per paqe Albinit dhe Escobar qe e evituan luften me 1 shtator (Kosovo und Serbien einigen sich!.. Der Friedensnobelpreis für Albin und Escobar, die den Krieg am 1. September vermieden haben / Kosovo and Serbia reach an agreement!.. The Nobel Peace Prize to Albin and Escobar who avoided the war on September 1)

Derniers articles