16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Sulmohet dhe plaqkitet nga shqiptaret Ylli i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang ?

Berne, 30 gusht -Pierre-Emerick Aubameyang i Barcelonës ‘ka marrë trajtim psikologjik’ pas grabitjes. Ylli i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang dhe familja e tij janë zhvendosur në një hotel me pesë yje pas vjedhjes së tyre të dhunshme – pasi u zbulua se sulmuesi refuzoi këshillën për të angazhuar sigurinë 24-orëshe 24, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te policise spanjolle

Aubameyang dyshohet se u sulmua nga një grup prej katër burrash dhe u kërcënua me armë dhe shufra hekuri përpara gruas së tij të tmerruar Alysha Behague dhe dy fëmijëve të tyre.

Hajdutët u arratisën me bizhuteri pasi Aubameyang u detyrua të hapte një kasafortë në pronën në Castelldefels, një qytet bregdetar në jug të Barcelonës.

Aubameyang, 33 vjeç, u godit në mjekër me një shufër hekuri, ndërsa Behague u godit në kokë, por ata vendosën të mos shtroheshin në spital për të mos frikësuar më tej fëmijët e tyre.

Agjencia katalane e lajmeve ARA raportoi se Barcelona i zhvendosi ata në hotelin luksoz Princesa Sofia dhe u dha atyre këshilla psikologjike.

Fëmijët – Curtys, 11, dhe Pierre, 6 – panë prindërit e tyre të mbajtur për një orë ndërsa hajdutët plaçkitën shtëpinë në orët e para të mëngjesit të së hënës.

Futbollisti i Barcelonës, Pierre-Emerick Aubameyang dhe familja e tij u sulmuan nga një bandë hajdutësh, të cilët plaçkitën shtëpinë e tyre në orët e para të mëngjesit të së hënës.

Aubameyang ishte në shtëpi me gruan e tij Alysha Behague kur burrat hynë në pronën e tyre

Aubameyang dhe familja e tij janë zhvendosur në hotelin SOFIA në Barcelonë

Le Canton27.ch meson se Policia është në kërkim të sulmuesve dhe beson se i përkasin një bande të organizuar të shqiptarëve të Kosovës. Ky informacion mbetet verifikuar, nese eshte e vertete apo jo se pas ketij sûmi qendrojne shqiptaret

Banda me sa duket ka vënë në rrezik pronën e Aubameyang ndërsa ai ishte larg në Shtetet e Bashkuara në turneun parasezonal të Barcelonës.

Në atë moment, ata u përpoqën të hynin në shtëpi pa sukses, por u penguan nga një alarm. Megjithatë, me këtë rast, alarmi u shkëput pasi Aubameyang dhe familja e tij ishin në shtëpi.

Banda mundi të ngjitej me lehtësi në një gardh kopshti për të fituar akses dhe u largua me një Audi A3 të bardhë.

ARA gjithashtu raporton se Babanzila Meshak – një futbollist i ri gabonez që luan për Terrassa, një ekip i nivelit të katërt dhe jeton me Aubameyang – ishte në shtëpi gjatë grabitjes, por i padëmtuar.

Aubameyang u rrah nga hajdutët, të cilët frikësuan veten dhe Behague me armë dhe shufra hekuri gjatë bastisjes së natës vonë.

Barcelona i ka këshilluar lojtarët e tyre që të punësojnë siguri private për pronat e tyre për të penguar kriminelët.

Megjithatë, pasi Aubameyang është lidhur me një largim nga Barcelona këtë verë, ai ende nuk kishte punësuar askënd për të mbrojtur pronën e tij.

Incidenti vjen pasi Aubameyang është i lidhur me një rikthim në Premier League pas interesimit nga Chelsea, vetëm shtatë muaj pasi u largua nga Arsenali pasi u përplas me menaxherin e Topçinjve, Mikel Arteta për sjellje të pahijshme disiplinore.

Aubameyang, i cili u vu nën vëzhgim në dokumentarin e Amazon për Arsenalin për qëndrimin e tij të perceptuar mediokër, është i njohur për drejtimin e makinave sportive dhe ekspozimit të bizhuterive dhe markave të tij të stilistëve.

Aubameyang është i njohur për shfaqjen e makinave të tij luksoze sportive dhe për markat e tij të stilistëve

Nuk është hera e parë që lojtarët e Barcelonës janë grabitur dhe grabitur, me shokun e skuadrës së Aubameyang, Robert Lewandowski, që i është vjedhur ora 59,000 £ jashtë terrenit stërvitor të klubit.

Ora e Lewandowskit u hoq teksa 33-vjeçari përshëndeti tifozët përpara një seance stërvitore në mbrëmje me Barçën.

Thuhet se hajduti hapi derën e makinës së Lewandowskit dhe mori orën ndërsa ndërkombëtari polak nënshkroi autografe, përpara se të përpiqej të ndiqte vetë hajdutin.

Policia arrestoi shpejt një të dyshuar dhe Lewandowski mblodhi orën e tij përpara se të merrte pjesë në seancën stërvitore përpara ndeshjes së La Ligas të së dielës në Real Sociedad.

Shoku i skuadrës së Aubameyang, Ansu Fati, iu grabit shtëpia vitin e kaluar ndërsa familja e tij ishte brenda

Në vitin 2018, kishte një treshe yjesh të Barcelonës në shënjestër të hajdutëve. Mesfushori Philippe Coutinho u kthye në shtëpi për të zbuluar se shtëpia e tij ishte thyer.

Në intervistat me policinë, Paul Pogba tha se ai ishte gjithmonë pranë miqve të tij të fëmijërisë dhe i ndihmonte ata financiarisht kur mundej.

Por në janar ai dëboi një nga shtëpia e tij në Mançester, pasi zbuloi se njeriu i paidentifikuar kishte përdorur kartën e kreditit të Pogba për të vjedhur 200,000 euro, ekuivalente me 170,000 £.

 

Derniers articles