16.6 C
Berne
lundi 15/07/2024

Zvicër, protesta kundër vaksionimit dhe certifikatave. Bluza e Këshilltarit Federal Maurer «Freiheitstrychler»

Bernë, 13 shtator -Protestat kundër zgjatjes së certifikatës Covid vazhdojnë. Protestuesit marshuan nëpër qendrën e qytetit të kryeqytetit zviceran të enjten në mbrëmje. Policia u detyrua të ndërhyjë dhe të kapë një llastiqe. Katër persona u dërguan në stacion. Bluza e veshur nga Këshilltari Federal Ueli Maurer shihet si një « goditje » Thikë pas shpine, shkrujane mediat zvicerane transmeton gazeta Le Canton27.ch

Qindra njerëz marshuan në qendër të Bernës mbrëmjen e së enjtes për të protestuar kundër masave të marra nga Këshilli Federal për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Forcat e sigurisë duhej të ndërhynin dhe të kapnin një llastiqe.

Të udhëhequr nga bartësit e kambanave, protestuesit marshuan nëpër qendrën e qytetit rreth orës 20:00, tha një reporter nga agjencia e lajmeve Keystone-ATS. Policia ishte e dukshme, por nuk parandaloi protestën e paautorizuar.

Policia mori katër persona në stacion për t’u marrë në pyetje dhe dy protestues të tjerë u urdhëruan të largoheshin nga demonstrata, tha policia kantonale Bernese në Twitter të enjten në mbrëmje. Policia ka sekuestruar edhe një llastiqe.

Kundërshtarët e vaksinimit dhe masave kritikojnë certifikatën Covid, përdorimi i së cilës do të shtrihet veçanërisht nga e hëna në restorante. Ata bërtitën « paqe, liri, njerëzit janë sovranë » në mes të flamujve dhe parullave zvicerane dhe kantone.

Të Mërkurën, më shumë se një mijë njerëz u mblodhën në kryeqytet për një protestë spontane kundër zgjatjes së certifikatës Covid. Ata denoncuan futjen « nga dera e pasme » e një detyrimi për t’u vaksinuar.

Bluza e veshur nga Këshilltari Federal Ueli Maurer shihet si një « goditje » Thikë pas shpine

Pour beaucoup, la prise de position d’Ueli Maurer est intolérable et divise le Conseil Fédéral.Duke veshur një kostum të « Freiheitstrychler », një grup i cili proteston me zë të lartë në mitingje kundër masave anti-Covid, Ueli Maurer ka bërë të qartë mosmarrëveshjen e tij me zgjatjen e certifikatës Covid. Politikanët po protestojnë.

« Freiheitstrychler », të cilët janë të gjithë kambanë në mitingje kundër masave për të luftuar kundër koronavirusit, kanë një ndjekës të ri të zgjedhur. Gjatë një tubimi të UDC në Unterbach (ZH) të Dielën, Ueli Maurer u pa me disa anëtarë të lëvizjes, të veshur me bluzat e tyre. Një klishe e postuar në Twitter nuk lë vend për dyshim: Këshilltari Federal nuk pajtohet me zgjatjen e certifikatës Covid.

Klishetë tërhoqën komente nga të gjitha anët, shumica prej tyre shprehën keqardhje për një qëndrim « të patolerueshëm »: « Nuk është e saktë për një Këshilltar Federal », apo edhe: « isshtë e qartë se ai nuk dëshiron një mandat tjetër. Dhe se nuk i intereson për reputacionin e tij ”.

Departamenti Federal i Financave thotë se ka marrë parasysh fotot. Sidoqoftë, një zyrtar nga departamenti i komunikimit nuk pranoi të komentojë.

Në një deklaratë, të Gjelbrit reaguan përmes zërit të presidentit të tyre Balthasar Glättli: « Në kohë krize, këshilltarët federalë duhet të marrin përgjegjësitë e tyre në lidhje me shëndetin e popullsisë, mirëqenien e shoqërisë dhe ekonomisë dhe duhet të ndërtojnë ura Me Veprimet e Ueli Maurer kontribuojnë në ndarjen shoqërore, ndërsa godasin me thikë të gjithë Këshillin Federal pas shpine ”.

Përfaqësuesit e partive të tjera reagojnë fuqishëm dhe besojnë se me sjelljen e tij Këshilltari Federal kontribuon shumë në ndarjen e shoqërisë. Përfaqësuesit e partisë së tij, UDC, konstatojnë se kritikat shkojnë shumë larg. « Ai nuk i kritikoi masat, » komentoi këshilltarja kombëtare e UDC, Therese Schläpfer.

 

Derniers articles