17 C
Berne
lundi 15/07/2024

COVID-19 ne Zvicër: Këshilli Federal thotë se nuk nevojiten masa të mëtejshme

Bernë, 18 nentor -Pas rritjes së fundit të rasteve me koronavirus dhe shtrimeve në spital, Alain Berset mbajti një konferencë për shtyp këtë të mërkurë në mesditë. Sipas qeverisë, masat e reja nuk janë të nevojshme për momentin për të shmangur mbingarkimin e spitaleve, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Shifrat e fundit te cornavirus-it ne Zvcier: 6017 raste, 69 shtrime në spital, 9 viktima

Numri i rasteve me koronavirus po rritet rrezikshëm në Zvicër. Një rritje prej 44% ka ndodhur midis të mërkurës së kaluar (4,150 raste) dhe dje (5,981 raste). Të shtruarat në spital janë pothuajse dyfishuar.

Zyra Federale e Shëndetit Publik jep informacione të përditshme për zhvillimin e epidemisë së koronës në Zvicër. Blick vazhdimisht përmbledh shifrat e autoriteteve në treguesin e statistikave.

Megjithatë, ato mbeten më të ulëta se ato të regjistruara në fund të gushtit. Në këtë kuadër, Alain Berset sot pasdite ka mbajtur një konferencë për media për gjendjen shëndetësore të Zvicrës. Ai pranoi se kontaminimet dhe numri i shtrimeve në spital po rriteshin, por siguroi se këto shifra po rriteshin ngadalë.

Prandaj, Konfederata dhe kantonet janë të bindura se nuk ka masa të reja për t’u marrë për momentin. Sipas vlerësimeve aktuale, nëse të gjithë respektojnë masat paraprake në fuqi – maska, higjiena e duarve, distanca, testet, vaksinat – kjo do të jetë e mjaftueshme për të shmangur mbingarkimin e spitaleve.

Derniers articles