17.9 C
Berne
samedi 20/07/2024

Alarmante: 51 të vdekur dhe mbi 10 mijë raste të reja me CoVID-19 në Zvicër

Bernë, 10 dhejtor -Kantonet duhet të vendosin për dy opsione: 2G (certifikata) dhe maska ​​për zonat e brendshme ose mbyllje ku nuk është e mundur të vihet maskë ose 2G me maska, puna nga shtëpia, kufizimi i takimeve private, shkruan ATS/SDA, tramsten gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Këshilli Federal i Zvicrës ka informuar për çdo masë të mëtejshme kundër Koronavirusit që nga ora 15.00.

Rregulli 2G thotë se vetëm personat e vaksinuar dhe të shëruar lejohen të hyjnë në hapësirat e brendshme. Një rezultat negativ i testit nuk është më i vlefshëm për pranim.

FOPH raportoi 10,163 raste të reja me korona të premten. Mesatarja 7-ditore: + 12% në javën e kaluar. 1636 persona në spital (+ 24%), 289 në kujdes intensiv (+ 21%). 51 persona të tjerë vdiqën.

Gjermania ka vendosur për një kërkesë të kufizuar vaksinimi. Punonjësit shëndetësorë duhet të dorëzojnë dëshmi të vaksinimit ose rikuperimit deri më 15 mars.

Certifikatë për takime private në vend të ndalimit të takimeve

Zëdhënësi i BAG, Michael Gerber, është i vetëdijshëm se rregullat për takimet private janë një ndërhyrje e fortë në jetën private. « Kjo është arsyeja pse ne kemi përdorur certifikatën në mënyrë që ju ende të mund të festoni festat e Krishtlindjeve kur takohen grupe prej më shumë se pesë personave.

Omikron së shpejti do të jetë dominues edhe në Zvicër

Këshilli Federal pret që Omikron të bëhet dominues në Zvicër nga mesi i janarit. Vendet e tjera janë shumë më pesimiste dhe besojnë se varianti i ri i virusit do të dominojë rreth Krishtlindjeve. Pse është kështu?

“Ka shumë indikacione se Omikron do të përhapet me shpejtësi sepse varianti është më i lehtë i transmetueshëm. Mendoj se është pak herët për të bërë një prognozë tani. Por ne duhet të supozojmë se Omikron së shpejti do të bëhet dominues edhe në Zvicër”, thotë Patrick Mathys nga BAG.

Berset: « Është një art të bësh gjithçka siç duhet »

“Një vit më parë ishte një situatë ndryshe”, shpjegon Berset i pyetur nga një gazetar. Sot synimi është të mbajmë gjithçka hapur për të pasur stabilitet. “Ne përpiqemi të mos jemi shumë herët dhe jo shumë vonë. Është një art, është e vështirë të bësh gjithçka siç duhet”.

Derniers articles