23.1 C
Berne
mercredi 17/07/2024

Deputetja nga Kosova në Zvicer apelon tek diaspora: Vaksinohu, nëse i duani femijet tuaj!

Berne, 8 nentor (Nefail Maliqi) -Nje javë para zgjedhjeve ne Kosove ne 12 komuna (me balotazh) ne uikendin e fundit ka qendruar ne Zvicer deputetja e Kosoves Mimoza Kusari-Lila kandidate potencial per kryetar te Gjakovës, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kusari-Lila: Kur mjeket, imamet, prifterinjt po marrin vaksinen ne Kosove, ju pse hezitoni ta merrni vaksinen ne Zvicer?!

Duke folur për menaxhimiun e pandemisë ne Kosovë, deputetja Mimoza Kusari- Lila shefe e grupit parlamentar të LVV në Parlamentin e Kosovës para mergimtareve doli me njemesazh duke apeluar tek ata qe te vaksinohen!

Sipas gazetes zvicerane necshqip Le Canton27.ch ne Zvicer keto dy vitet e fundit nga koronavirusi kane humber jeten mbi 500 kosovare, ku pjesa dermuse jane varrosur ne vendlindje.

“Qeveria jone, rrespektivisht Ministria e Shendetesise., i tere stafi mjekesor deri tek polcia eshte duke e menaxhuar mire pandemine, bile jemi shembull ne rajon. Për kete flasin me se miri vete shifrat ku ne kemi zero vikrima, kurse n vendet fqinje kami nga 30 e 70 viktima ne dite. Prandaj edhe ju ketu ne Zvcer e perendim duhet rrespektuar rregullat dhe sygjerimet e autoriteteve zvicerane. Nese kerkohet te vaksinoheni, ju duhet t’i përgjigjeni pozitivisht! Nese zvicaranet marrin vaksinat pse ju jo, aq me teper kur ketu jetoni dhe punoni. Integrim nuk eshte vetem te flisni gjuhen gjermane apo frënge ne vendi ku jetoni, por edhe te rrespktoni rregullat dhe masat, bashkë me kerkesat e qeverise zvicerane. Une kam dy fëmije dhe qe te dy jane vaksionuar ne Kosovë dehs ot jane shendosh e mire si molla. Edhe ju pse edhe ju t’mos e beni nje gje të tillë! Po flet ndokush se “nuk dim cka ka brenda atyre vaksinave”, po cka ka me pas, pos perforcim te imunitetit. Edhe kur ju ka lindur fëmija, kur kanë marrur vaksinën e pare , te dyte askush nuk ka pyetur se cka ka pasur brenda, apo? Dhe tash pse te hezitojme ne kete drejtim. Kur mjeket, imamet, prifterinjt po marrin vaksinen ne Kosove, ju pse hezitoni ta merrni vaksinen ne Zvicer?! Prandaj, nëse i duani femijet e juaj vaksinohu ju lutem!., sepse me këte akt ju do mbroni familjet e juaj, shoqerine dhe vendin ku jetoni dhe veproni duek krijuar një imazh të mire.. ” citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Derniers articles