15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Dy artistet e medhenj te Zvicrës Muharremaj dhe Richard  të pranishëm në FIFF-in e radhës në Friburg

Bernë, 11 shkrut – Të dy personalitetet do të nderojnë Festivalin e ardhshëm Ndërkombëtar të Filmit në Friburg, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Muharremaj dhe Pierre Richard do jene n  Festivalin e ardhshëm Ndërkombëtar të Filmit në Friburg Edicioni i 36-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Friburg (FIFF) do të mirëpresë aktorin francez Pierre Richard dhe Muharrmaje këngëtarit Fribourg Gjon në mars

Dy personalitetet kanë pranuar rubrikat carte blanche dhe do të vijnë t’i prezantojnë personalisht. Pierre Richard, i njohur si Big Blondi në ekran, do të shoqërojë, gjatë fundjavës së parë të festivalit, pesë filma të dashur për zemrën e tij, tha të mërkurën FIFF.

Ndërsa Gjon’s Tears Muharrmaj i cili mori pjesë në Eurovision Song Contest për Zvicrën në maj, do të prezantojë filma nga vendet e origjinës, Shqipëria dhe Kosova. Edicioni i ardhshëm i FIFF do të mbahet nga 18 deri më 27 mars. Festivali do të rikthehet më pas në datat e tij të zakonshme, pas anulimit të 2020-ës dhe shtyrjes së edicionit të 2021-shit në korrik, dy kufizime që ishin pasojë e pandemisë së koronavirusit, e cila prek mes të tjerëve sektorin e kulturës për dy vjet

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...