16.4 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Zvicër, shifrat në rënie: 22.221 raste të reja me Covid dhe 18 te vdekur

Bernë, 11 shkurt -Zvicra ka 22,221 raste të reja me koronavirus në 24 orë të premten, sipas shifrave ditore nga Zyra Federale e Shëndetit Publik (OFSP). Janë 18 të vdekur të tjerë dhe 137 pacientë janë shtruar në spital, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga OFSP ne Bernë. 

Shtatë ditë më parë, OFSP njoftoi 33,386 raste. Në të njëjtën ditë, ai shprehu keqardhje për 18 vdekje dhe numëroi 167 shtrime shtesë në spital. Në një javë, numri i rasteve të reja ka rënë me 33,4%. Në të njëjtën kohë, shtrimet në spital ranë me 18%.

Aktualisht në terapi intensive janë 683 persona. Pacientët me Covid-19 zënë 23,10% të vendeve të disponueshme në terapi intensive, shkalla e zënës së të cilëve është 79,10%.

Në 24 orët e fundit janë transmetuar rezultatet e 77719 testimeve. Norma e pozitivitetit qëndron në 28.6%, krahasuar me 33.8% një javë më parë. Shkalla e riprodhimit, e cila ka një vonesë rreth dhjetë ditë, është 0.81.

Varianti Omicron përfaqëson 98.9% të rasteve të koronavirusit të renditura ose të ekzaminuara në laboratorë për shtatë ditë, me një vonesë prej rreth dy javësh.

Sipas FOPH, 89,601 persona janë aktualisht në izolim pasi kanë rezultuar pozitivë për koronavirus.

Gjithsej 68.52% e zviceranëve kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës. Krahasuar me popullsinë mbi 12 vjeç, përqindja e personave të vaksinuar plotësisht është 77,81%, tregon FOPH. Përveç kësaj, 75,28% e njerëzve të moshës 65 vjeç e lart dhe 40,70% e popullsisë totale kanë marrë tashmë një dozë përforcuese, ka raportuar ATS, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Gjatë 28 ditëve të fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve është 852 739 ose 9 791.07 infeksione të reja për 100 000 banorë. Që nga fillimi i pandemisë, 2.537.654 raste të kontaminimit me Covid-19 janë konfirmuar në laborator nga gjithsej 4.656.588 teste të kryera në Zvicër dhe Lihtenshtajn. Numri i përgjithshëm i vdekjeve është 12,535 dhe numri i të shtruarve në spital ka arritur në 44,890.

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...