12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Dr.Aurora Meta: Ta luftojme bashkarisht COVID-19 !

Interviste e Dr. Aurora Meta Dollenberg per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « LeCanton27.ch » (Kantoni-27)

Dr.Aurora Meta Dollenberg, bashke me motren e saj tashme jane te njohura per publikun shqiptare e me gjerë, sidomos ne boten e mjekesise te cilat i prijne me sukses Federatës së Mjekëvë Shqiptarë për Europën me të cilën synojnë që të paktën, 3000 mjekët shqiptarë që punojnë në Europë, t’i rrjetizojnë, duke rritur nivelin shkencor, për të lobuar për një emër gjithnjë e me të lartë të shqiptarëvë në Europë. Dr.Aurora Meta Dollenberg, ia kushtoi vitet e bukura të rinisë, shkencës dhe mjeksisë.

Deri me tani kjo Federatë, ka zhvilluar me sukses takime duke mbledhur edhe trajtuar tema te larmishme mjekesore ne konfrenca dhe kongrese te shumta te mjeke tane nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Preshevaa, Janina, Zvicra, Franca, Italia Hollanda etj.. Ëndrra e saj është një realitet i bukur, Aurora është mjeke në Hanovër, Gjermani.

Aurora sot trajton sëmundje të përgjithshme por dhe speciale. Si mjeke urgjence, ndihmon në shpëtimin e jetëve të pacientëve nga sëmundjet akute vdekje-prurëse.
Federata e Mjekeve shqiptare ne Europe e shqetesuar per perhapjen e pakontrolluar te COVID-19 ne Shqiperi-Kosove-Maqedoni keshillon ndergjegjesimin e popullates per PARANDALIM dhe dallimin e shenjave qe shqiptaret te shkojne tek Mjeku dhe te testohen ne kohen e duhur. Dhe gjitha keto qe folen me larte per Dr. Aurora Meta Dollenberg ishin shkas per te zhvilluar nje interviste per gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe « Le Canton27.ch » (Kantoni-27) me mjeken e njohur shqipatre, humane dhe te dashur e cila jeton dhe vepron ne Gjermani.

Politika ballkanike si përshpejtues i infeksionit

Le Canton27.ch: Cila eshte gjendja aktuale ne Gjermani me Covid-19?

Dr.Aurora Meta Dollenberg: Në javën e kaluar, rastet e konfirmuara nga laboratori COVID-19 në Gjermani janë rritur ndjeshëm. Përhapjet e reja të lidhura me COVID-19 po ndodhin gjatë festimeve familjare dhe veçanërisht nga udhëtimet e pasagjerëve prej Ballkanit.

Sundon një situatë shumë e rëndë për të gjithë Ballkanin dhe Gjermanin. Numri i rasteve të reja në Gjermani është përshpejtuar ndjeshëm gjatë javëve të fundit. Intersante është që të rinjtë tani, në krahasim me fillimin e Pandemisë, janë më të infektuar sesa në grupmoshat më të vjetra. Kur flisim me zë të lartë, këndoni ose qeshni me zë të lartë e perhapim shume shpejt Virusin me anë të arosolave ose pikave te pështymës . Kjo rrit ndjeshëm rrezikun e transmetimit në ambiente të mbyllura dhe gjithashtu kur ruhet nuk respektohet një distancë prej më shumë se 1.5 m.

Mbingarkesa e sistemit shëndetësor është ende e ulët në pjesë të mëdha të Gjermanisë, por mund të rritet shumë shpejt në nivel lokal dhe pastaj të vërë një barrë të rëndë në sistemin e shëndetit publik në veçanti, por edhe në lehtësirat për kujdesin mjekësor ambulant dhe spitalor.

Le Canton27.ch: Keni verejtur ndonje dallim (renie apo ngritje te infekt, viktim) te pandemise para pushime dhe tash, pas pushimeve?

Dr.Aurora Meta Dollenberg: Udhëtarët e kthyer nga vendet ballkanike do të përfundojnë në karantinë 2-javorshe korona pas kthimit të tyre në Gjermani. Vetëm nëse Testimi mbi Koronën del negativ pas 2-javësh kanë të drejtë Turistët apo udhetarët prej Ballkanit të dalin prej Karantenës.

Mosmbajtja e maskës kushtojnë 50 euro në Gjermani, por në vendet e Ballkanit siç është Kosova mosrespektimi i mbrojtjes me maskë dënohet me një gjobë prej 250 euro. Një mbyllje e kufirit gjerman ndaj vendeve ballkanike apo dhe karatenizimi sërish i gjithë Gjermanisë për arsye ekonomike nuk do ndodh sërish. Kjo e thekson domosdoshmërine për të respektuar masat mbrojtëse

Ndalimi i tubimeve si psh. Ndeshjet e futbollit apo koncerte më të mëdha ose festivale janë të ndaluara deri në fund të Vitit 2020. Për ngjarje private dhe festime familjare lejohen duke respekteruar masat mbrojtëse deri në 50 pjesëmarrës.

Le Canton27.ch: Kur mediat gjermane lexojnë mediat shqiptare, a ankohen se infeksioni vjen nga njerëzit në Ballkan? Sidomos nga serbët dhe Kosova-Albania. Morefarë mund të na tregoni më shumë për Covid-19 nga Ballkani?

Dr.Aurora Meta Dollenberg: Ballkani po zhvillohet në një pikë të nxehtë Covid-19. Jo vetëm që Kosova po zhvillohet në një qendër të nxehtë korona.

Bosnje-Hercegovina raportoi 1.565 raste të reja gjatë javës së kaluar. Me rreth 3.3 milion banorë, vendi tani mat 14.961 njerëz të infektuar.

Serbia raporton 28.751 persona të infektuar nga rreth 6.9 milion banorë – 1419 raste të reja u shtuan javën e kaluar.

Ekzistojnë arsye të ndryshme për zhvillimin epidemiologjik në vendet e Ballkanit. Politika me siguri luan një rol vendimtar. Për shembull, zgjedhjet vazhduan të mbaheshin në Serbi, Kroaci dhe Maqedoni e Veriut, megjithë pandeminë. Kjo mund të kishte përshpejtuar procesin e infeksionit. Për më tepër, ka pasur mospërputhje të përsëritura në zbatimin e masave në muajt e fundit.

Dr.Aurora Meta Dollenberg: Luftrat na moren shume njerez te kombit tonë. Tash koornavirusi, nese nuk marrim masa preventive nuk do t’ja falim vetes!  

Por, t’i kthehemi vendit tone, Shqiperise dhe viseve tona shqiptare, ku situata perballe pandemise eshte alarmante ne mesin tonë. 11 185 është shifra totale e të infektuarve me COVID-19 me 330 viktima në vendin tonë, që nga nisja e pandemisë. Kosova po ashtu me 14’566 dhe afer 600 viktima. keto shifra te zezea kane te medha jane teper shume per vendet tona shume te vogla.. Qe fatkeqesish ne shifrat e nderkombëtareve vendet tona po prijne. Pse?! Nuk kemi mjekë, ata sjane efikase, nuk kemi qveri, shtete te mobilizuara, ketu dicka sështe ne rregull?!

Prandaj, mesazi im do te ishte: Ta luftojme bashkarisht COVID-19 sespe ne kemi nevoje për te me te dashurit tane, per njerëzit tane, per ta ruajtur Shqiperine e Madhe. Ne humbem shume njerez nga lufta e fundit dhe nese humbim tash ende njerezit tane nga pakujdesia, neve nuk do te na falet, qe te kemi nje Shqiperi te vogel, me njerez me pak, larg qofe!

Për shembull, në Kosovë, qeveria u përhap në diskutimet e pranverës për shpalljen e një gjendje të jashtëzakonshme.

Në Beograd në fillim të korrikut, demonstruesit ndezën gomat e makinave, ndezën qirinjtë e tymit dhe madje sulmuan parlamentin për një kohë të shkurtër, e cila nuk zbatoi masën e planifikuar. Njerëzit nuk u përmbahen masave. Sjellja e popullatës është gjithashtu vendimtare për përhapjen e virusit. Kërkesat siç janë distanca minimale ose kërkesa për maskë shpesh nuk merren parasysh në Ballkan. Vizitat familjare pa masa mbrojtëse.

Ka shumë udhëtime në Ballkan, me shumë familje që vizitojnë të afërm në vendin fqinj, veçanërisht në muajt e verës. “Pas izolimit, njerëzit ndiheshin të detyruar të vizitonin familjet e tyre. Dhe shpesh pa masa adekuate mbrojtëse. Kjo inkurajoi përhapjen e virusit. OBSH vazhdon të paralajmërojë kundër udhëtimeve të panevojshme turistike në Kosovë dhe Ballkan. Të ardhurit po kontrollohen më nga afër dhe kontrollohet shëndeti i tyre. Nëse numri i infeksioneve rritet përsëri, nuk mund të përjashtohet që kufijtë tokës dhe aeroporti do të mbyllen në një njoftim të shkurtër

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...