22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Djokovic, i lindur në Kosovë? Nëse qenka shqiptar, pse shqiptarët nuk protestojnë?!

Bernë, 7 janar -Viteve te fundit mediat shqiptare ne Kosovë e Shqipëri duke bere fjalë lidhur me origjinen e yllit të teniserit serb me renome boterore boteror, kane shkruar se “Djukoviq eshte shqiptare” te cilin madje i vune (photomontage) shqiponjen ne gjoks,  por cuditërisht, deri tash, asnje shqiptar nuk ka reaguar e as protestuar ne Prishtine e as ne Tiranë, apo nuk e ka ngritur zerin per lirimin e “bashkobasit te tyre”, pos serbëve ne Serbi dhe Kosovë!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Një gabim në aplikimin për vizë i ka kushtuar atij, kurse arsye tjetër është mosparaqitja e dokumentit të vaksinimit per cka Djukovic qe tri dite po mbahet i zoluar, për te cilin shkruajne parreshtur mediat zvicerane dhe ato boterore.

Mediat shqiptare ne Prishtrine e Tiranë: Dojkovic eshte shqiptar!

Mundësia që Novak Djokovic të luajë për titullin e 10-të të Australian Open u shua pasi vendi ia ndaloi hyrjen dhe ia anuloi vizën sepse ai nuk përmbushi kërkesat e përjashtimit nga rregullat e vaksinimit kundër koronavirusit të ri (COVID-19)
Djokovic u transferua më vonë në një lokal me dhoma pranë qendrës së Melburnit, i cili kontrollohet nga zyrtarët e imigracionit, qe i ngjan një parabugimi.

Arrestimi dhe mbajtja e tij ne paraburgim ka shkaktuar indinjte te thelle tek utoritetet serbe. Keshtu, presidenti i Serbisë, vendlindjes së Gjokoviq, kritikoi “keqtrajtimin” e yllit, i cili po mbahet i izoluar diteve te fundit në aeroportin Tullamarine të Melburnit. Reagime te ashpra kishte edhe nga vet Djokovic dhe familja e tij sipas te cileve ai po “mbahet peng” apo ai po “trajtohet si kriminel”

Protesta po zhvillojne edhe fansat serbe ne Serbi por edhe ne Australi, rrespektivisht ne Malburne, para kesaj ndertesa ku mbahet i izoluar nen kotroll te forcave te mëdha australiane me kerkesa per ta lirimin e tij, por protestuesit vazhdhojne të fyejne shtetin australian.

Djokovic: Une jam serb nga Kosova”(Ђоковић: Ја сам Србин са Косова)

Do perkujtuar se viteve te fundit mediat shqiptare ne Kosovë e Shqipëri duke bere fjalë lidhur me origjinen e yllit të teniserit boteror, kane shkruar se “Djukoviq eshte me origjine shqiptare” por deri tash, cuditërisht asnje shqiptare nuk ka reaguar as as protestuar askush ne Prishtine e as ne Tiranë, apo nuk e ka ngritur zerin per lirmin e “bashkobasit te tyre”.

“Novak Djokovic është shqiptar! ” kishte shkruar gazeta Zëri ( 31 janar 2017) kur kryeredaktore ishte Arbana Xharra ose portali tjeter “Si është e mundur që vëllai i Novak Djokovicit të ketë mbiemër shqiptar” (Telegrafi.com).Pra ihsin keto vetem disa tituj te gazetave shqiptare ne Kosovë dhe Shqiperi rreth Novak Djokovicit qe e bene shqitarë, pr cuditrisht as nga keto gazeta e askuhs nuk protestoi ketyre diteve për Djokon?! Se është nga Kosova dhe ehste rritur me buke Kosove e praon edhe vete Djukovic i cli per mediat serbe ka deklaruar me 13 korrik 2016 se jam “une jam nga Kosova” (Ђоковић: Ја сам Србин са Косова) citon gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Do përkujtuar se nje profesor ne Serbi para ca vitesh kishte dhënë një deklaratë bombastike, duke poguar se “Novak Djokovic është me prejardhje shqiptare..” edhe pse ai ditë më parë u shfaq duke kënduar këngë ultranacionaliste anti shqiptare. Pas fyerjeve te Djokovict mbi shqiptaret, faqja e tij zyrtare ishte sulmuar nga hakeret shqiptarë?!
“Thonë se Novak Djokovici është i yni – serb. Qysh serb, kur është Gjokaj, katolik shqiptar nga Tuzi dhe kur vëllai i tij edhe më tej quhet Dragan Gjokaj”, ka thënë profesori nga Sarajeva për portalin e njohur rus, “Sputnik”.

Ket lajme e publikuan gati gjitha portalet shqiptare ne Kosove e Shqiperi, madje edhe duke i venë (photomontage) shqiponjen ne gjoks?! Keto lajme per origjinen e Novak Djukovicit, kishin dridhur Serbine sidomos mediat e Beogradit, megjithse nje gje dihet, siq kanë raportuar mediat kosovare se  “Gjokovic është lindur në Kosovë dhe ka jetuar atje disa vite, para se të shpërngulej në Serbi me familjen gjatë luftës së fundit…”, citon Le Canton27.ch

Dhe cuditerish pas pak kohe ish-ambasadorja e Hashim Thacit në Amerike Vlora Citaku ka turpëruar publikisht Novak Djokovicin duke krahasura “shqiptarin” me kafshën?!. Per kete mediat serbe kane reaguar ne Beograd, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Një rrugë në Kosovë e mban emrin “Novak Djokovic”! U perkah edhe nga shqiptaret

Bazuart nga pohime kontradiktore rreth origjines se tenesrit Novak herre “shqioptar” e here “serb” te Djakovicit, del sikur shqiptareve nuk ju pret sakica me nje vend duke dhene deklarata paushalle, ndoshta vetem sa per te dal ne media emri apo fotoja.

Tenisti serb e ka shfaqur shpesh nacionalizmin përmes deklaratave, duke e konsideruar Kosovën ende si pjesë të Serbisë, ndërsa i ka ndihmuar kohë pas kohe edhe bashkëkombësit e tij që jetojnë në Kosovë.

Për këtë, serbët e Kosovës kanë vendosur ta shpërblejnë atë duke ia vendosur një rruge emrin e tij. Me iniciativën e qytetarëve, në mbledhjen e mëparshme të Kuvendit të Komunës së Kllokotit unanimisht u mbështet propozimi qe rruga në fjalë ta mbajë emrin e njërit prej tenistëve më të mirë në botë. Kryetari i kësaj Komune, Bozidar Dejanovic thotë se tenisti serb e meriton këtë shpërblim. Sipas këtij të fundit, ky propozim është mbështetur gjithashtu edhe nga pesë anëtarë të kryesisë së Kuvendit të kombësisë shqiptare.

Fjokovic (33) dhe prinderit e tij jane nga Kosova, rrespektivisht nga Sveçani. Djokovic heren e fundit e kishte vizituar qytetin e Mitrovicës në vitin 2008.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...