3.3 C
Berne
mardi 23/04/2024

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, kanë takuar në ndërtesën e Ambasadës së Kosovës në Bern, kandidatët shqiptarë në zgjedhjet federale 2023. Keta ishin 30 kandidatë shqiptarë të partive të ndryshme zvicerane për zgjedhjen e ardhshme qe do mbahen ne nuajin tetor.

Ne mesin e tyre ishte edhe kandidati nga Gjeneva Arber Jahija, deputet ne Kantonin e Gjeneves. Nga ky takim ai ka pershendetur dhe falenderuar kryeministrin Kurti per avancimin e proceseve demokratike dhe integruese ne Kosove si dhe perkujdesin ndaj diaspores kosovare ne Zvicer, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch. Ja se cfare ka shkruar deputeti nga Gjeneva z.Jahija:

I nderuar kryeministër Albin Kurti,

Dëshiroj t’ju shpreh mirënjohjen time të sinqertë për pritjen e ngrohtë që na bëtë në Ambasadën e Kosovës. Takimi ynë ishte një nder i vërtetë dhe një moment i privilegjuar për të shkëmbyer dhe diskutuar aspekte të ndryshme politike.

Fjalët tuaja të ndritura dhe mendjehapuri kanë qenë burim frymëzimi për mua dhe kanë përforcuar besimin tim në nevojën për dialog konstruktiv. Bujaria juaj në ndarjen e njohurive dhe vizionit tuaj politik është vlerësuar shumë.

Gjithashtu dua të falënderoj të gjithë ekipin e ambasadës për përkushtimin dhe profesionalizmin e tyre shembullor. Mirëpritja e tyre e ngrohtë e bëri këtë vizitë edhe më të paharrueshme.

Unë sinqerisht shpresoj se ky takim do të jetë vetëm fillimi i bashkëpunimit të frytshëm dhe shkëmbimeve të rregullta midis kombeve tona. Unë mbetem i bindur se dialogu i vazhdueshëm ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës do të bëjë të mundur gjetjen e zgjidhjeve të përbashkëta për sfidat me të cilat përballemi.

Angazhimi dhe vendosmëria juaj për të promovuar politika gjithëpërfshirëse është vërtet e admirueshme

Derniers articles

Oskar Freysinger, në gërsherë, ju ehste nënshtruar një operacioni të madh për ish të zgjedhurin e UDC-së (SVP)

Bernë, 23 prill -Ish foshnja Valais e tmerrshme e UDC iu nënshtrua një operacioni të madh në zemër më 17 prill, në spitalin e...

Migracioni dhe krimi i organizuar, tema kyqe e takimit te djeshëm në Bazel të pesë ministrave të Punëve të Brendshme të vendeve gjermanofone

Bazel, 23 prill -Me ftesë të këshilltarit federal Beat Jans, ministrat e brendshëm e pesë të vendeve me gjermanpfone si gjuhë zyrtare u takuan...

Mira Murati bëhet zyrtarisht pjesë e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë

Shefja e shërbimeve teknologjike të OpenAI, Mira Murati dhe poeti i njohur nga Kosova, Lulzim Tafa, janë pranuar sot si anëtarë të jashtëm të...

Çipa rreth Investigimi i RAI3: Një detaj është implikimi i sekretarit të përgjithshëm të Kryeministrisë. Duhet sqaruar nëse ai ka…

Duke komentuar materialin e transmetuar nga emisioni investigativ më i rëndësishëm italian, “Report”, Aleksandër Çipa, drejtor i News 24 i ftuar në “Open”, tha...

Ne Festivalin e 24-të të filmit ne Gjermani qe fillon neser, në mesin e 100 filmave nga mbare bota, aty edhe filmat nga Kosova...

Bernë, 23 prill -Çdo vit, goEast e transformon kryeqytetin e shtetit Hessian Wiesbaden në një nga vendet më të rëndësishme ndërkombëtare për kinemanë nga...